Spis treści
Szampan znaleziony na dnie Bałtyku. Zbadano jego smak
Ekspert wraz z sommelierem spróbował zawartość jednej ze 100 butelek.
– Szampan zachował się w całkiem dobrym stanie, ale nie był już nasycony dwutlenkiem węgla, a zawartość była nieco mętna – przekazał Petersson, podkreślając, że dokonał jedynie niewielkiego testu.
Przypomniał, że ładunek razem z holenderskim szkunerem Henrik i sześcioosobową załogą zatonął w 1861 roku podczas sztormu. Ekskluzywny trunek miał trafić do cara Rosji Aleksandra II.
– Rosyjski dwór specjalnie zamawiał szampana z dodatkowym cukrem – wyjaśnił.

Jak smakuje szampan z dna Bałtyku?
Jak poinformowało we wtorek przedstawicielstwo administracji rządowej hrabstwa Blekinge, nurkowanie przeprowadzono na początku maja. Celem ekspedycji było wydobycie kilku artefaktów oraz ich zbadanie; trwają prace nad znalezieniem informacji w źródłach historycznych na temat załogi i ładunku.
W przedsięwzięcie zaangażował się producent szampana Roederer z Francji, który działa do dziś i do Szwecji wysłał swojego eksperta.
– Bardzo im zależy, aby dokonać analizy chemicznej trunku i porównać ze współczesnym szampanem – zaznaczył Petersson.
Sensacyjne znalezisko na dnie Morza Bałtyckiego
Według archeologa, następnym krokiem będzie publikacja raportu; na razie nie wiadomo, czy wyłowiony szampan trafi na wystawę do jednego z muzeów oraz co stanie się z resztą spoczywającego we wraku ładunku.
W połowie lipca 2024 roku nurkowie z grupy Baltictech z Trójmiasta poinformowali o odkryciu 16-metrowego żaglowca z drewna, wypełnionego setką butelek szampana, wina, wody mineralnej, a także porcelany. Na dowód zaprezentowano nagranie wideo i zdjęcia.
Szwedzkie media nazwały odkrycie sensacyjnym. W sierpniu ubiegłego roku szwedzka administracja państwowa objęła ochroną prawną wrak żaglowca, zabraniając nurkowania w jego pobliżu bez zgody władz, aby zapobiec plądrowaniu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: