Spis treści
Szparagi po polsku – prosty przepis
Czas przygotowania: 15 minut
Porcja: 2
Stopień trudności: łatwy
Składniki:
pęczek zielonych lub białych szparagów (500 g),
2 jajka,
2–3 łyżki masła,
2 łyżki bułki tartej,
1 łyżka posiekanej natki pietruszki,
sól i cukier (do gotowania),
świeżo wyciśnięty sok z cytryny,
kawałek skórki z cytryny (opcjonalnie).
Jak przyrządzić szparagi po polsku? Sposób przygotowania
Szparagi opłucz pod zimną bieżącą wodą. Nie musisz obierać zielonych szparagów, ale jeśli używasz białych, warto obrać je ze zdrewniałej części za pomocą obieraczki do warzyw. Odłam lub odetnij i wyrzuć zdrewniałe końce.
Ugotuj jajka na twardo. Jajka włóż do zimnej wody, zagotuj i gotuj na małym ogniu przez 9–10 minut, a następnie przełóż do zimnej wody. Dla łatwiejszego obierania jajek możesz dodać do wody odrobinę octu lub sody oczyszczonej.
Do szerokiej patelni wlej ok. 3 cm wody i doprowadź do wrzenia. Dodaj szczyptę soli i cukru. Możesz też dodać mały kawałek skórki z cytryny. Jeżeli masz specjalny garnek do gotowania szparagów, użyj go zamiast patelni.
Do gotującej się wody dodaj szparagi. Jeśli woda nie przykrywa całkowicie szparagów, przykryj patelnię pokrywką.
Przygotuj polewę. Na małej patelni roztop 2 łyżki masła i dodaj bułkę tartą. Delikatnie smaż na złoty kolor na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Na sam koniec dodaj wyciśnięty sok z cytryny.
Posiekaj drobno jajka na twardo i natkę pietruszki.
Szparagi zdejmij z ognia i odsącz. Przełóż na talerze, polej bułką tartą z masłem i posyp drobno posiekanym jajkiem (lub samymi żółtkami) oraz natką pietruszki. Smacznego!
Wskazówka: Czas gotowania zależy od wielkości i świeżości szparagów. Bardzo cienkie łodygi będą gotowe w 3 minuty, średnie w 5 minut, a grubsze i starsze w 6-7 minut.
Szparagi po polsku – polski wkład w światową kuchnię
Szparagi po polsku (asperges à la polonaise) to klasyczne danie, w którym ugotowane szparagi posypuje się pokruszonym żółtkiem lub jajkami na twardo z natką pietruszki. Całość polewa się zrumienionym masłem z bułką tartą, czyli tzw. beurre noisette. Bułka tarta powinna być delikatnie przyrumieniona na maśle – wtedy nabiera orzechowego aromatu i pięknie uzupełnia smak szparagów. Można też podać masło z bułką osobno, by każdy mógł dodać je według uznania.
„Po polsku”, czyli à la polonaise. Co to znaczy w kuchni?
Czy wiesz, że określenie „po polsku” (fr. à la polonaise) w terminologii kulinarnej odnosi się do sposobu podawania potraw? Dania przygotowane „po polsku” serwuje się najczęściej z przyrumienionym masłem i bułką tartą, czasem wzbogaconymi posiekanym jajkiem na twardo (lub tylko żółtkiem) oraz natką pietruszki.
Określenie to funkcjonuje zarówno w polskiej kuchni, jak i międzynarodowej terminologii kulinarnej, gdzie stosuje się jego francuski odpowiednik. W szerszym znaczeniu „à la polonaise” oznacza potrawy przygotowane w stylu polskim – tak jak robi się to tradycyjnie w Polsce.
Przepisy na warzywa (np. kalafior czy szparagi) podawane w ten sposób w swoich książkach miała m.in. Lucyna Ćwierczakiewiczowa.
