Papież Leon XIV: Dołożę wszelkich starań na rzecz pokoju. „Stolica Apostolska jest do dyspozycji”

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Papież Leon XIV zapewnił, że dołoży wszelkich starań na rzecz pokoju na świecie. – Stolica Apostolska jest do dyspozycji, aby wrogowie się spotkali i spojrzeli sobie w oczy, aby narodom przywrócona została nadzieja i godność, na jaką zasługują – zadeklarował Ojciec Święty.

Spis treści

Audiencja Leona XIV z delegacjami Kościołów wschodnich

Leon XIV na audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie przyjął delegacje Kościołów wschodnich z wielu krajów, w tym z Ukrainy.

Papież wyraził zadowolenie, że spotkanie z przedstawicielami Kościołów wschodnich jest jednym z pierwszych po jego wyborze.

– Kto lepiej od was może wyśpiewać słowa nadziei w otchłani przemocy; kto bardziej od was, którzy znacie z bliska grozę wojny? – podkreślił.

Papież Franciszek nazwał Kościoły wschodnie „męczeńskimi”

Przypomniał, że papież Franciszek nazwał Kościoły wschodnie „męczeńskimi”.

– Od Ziemi Świętej do Ukrainy, od Libanu do Syrii, od Bliskiego Wschodu do Tigraju i Kaukazu, ileż tam przemocy! Z całej tej grozy, z masakry tak wielu młodych osób, które muszą wywoływać oburzenie tym, że w imię podbojów militarnych giną ludzie, podnosi się apel, nie tyle papieża, ale Chrystusa, który powtarza: pokój wam – mówił.

Papież dołoży starań do pokoju na świecie

Papież zaznaczył, że „pokój Chrystusa nie jest grobową ciszą po konflikcie, nie jest rezultatem dominacji”, lecz darem, który „rozbudza życie”.

– Módlmy się o ten pokój, który jest pojednaniem, przebaczeniem, odwagą przewrócenia strony i rozpoczęcia od nowa – zaapelował.

– Stolica Apostolska jest do dyspozycji, aby wrogowie się spotkali i spojrzeli sobie w oczy, aby narodom przywrócona została nadzieja i godność, na jaką zasługują – zadeklarował.

Podkreślił, że „narody chcą pokoju, a ja z sercem na dłoni mówię odpowiedzialnym za kraje: spotkajmy się, prowadźmy dialog, negocjujmy”.

Wojna nigdy nie jest nieuchronna

– Wojna nie jest nigdy nieuchronna, broń może milczeć, bo nie rozwiązuje problemów, ale je zwiększa, bo do historii przejdzie ten, kto sieje pokój, a nie ten, kto zbiera żniwo śmierci; bo inni nie są przede wszystkim wrogami, ale istotami ludzkimi; nie złymi, których trzeba nienawidzić, ale osobami, z którymi należy rozmawiać – zaznaczył.

Apelował, by odrzucić „manichejskie wizje typowe dla narracji przemocy, które dzielą świat na dobrych i złych”.

– Kościół będzie niestrudzenie powtarzał: niech zamilknie broń. A ja chciałbym podziękować Bogu za tych, którzy w ciszy, w modlitwie, z oddaniem tkają pokój – dodał.

Leon XIV podziękował również chrześcijanom z Bliskiego Wschodu, wschodnim i łacińskim, za to, że są wytrwali i zostali na swoich ziemiach „silniejsi od pokusy, by je porzucić”.

– Jesteście cenni. Patrząc na was, myślę o różnorodności waszego pochodzenia, o pełnej chwały historii i wielkich cierpieniach, jakie wiele waszych wspólnot znosiły i znoszą – zapewnił delegacje Kościołów wschodnich.

Przywołał słowa papieża Franciszka, który o Kościołach wschodnich mówił, że są to „Kościoły, które trzeba kochać, gdyż stoją na straży jedynych w swoim rodzaju tradycji duchowych i mądrości, i mają nam wiele do powiedzenia o życiu chrześcijańskim, o synodalności, o liturgii”.

Ojciec Święty przywołał postać papieża Leona XIII

Nowy papież przywołał też postać Leona XIII, który jako pierwszy poświęcił dokument godności Kościołów wschodnich. Cytował słowa św. Jana Pawła II, że Wschód chrześcijański "odgrywa rolę wyjątkową i uprzywilejowaną, ponieważ stanowił pierwotne środowisko rodzącego się Kościoła". Zaznaczył, że w niektórych liturgiach nadal używany jest język Jezusa.

Leon XIV mówił też, że wielu wiernych Kościołów wschodnich zmuszanych jest do ucieczki ze swojej ziemi z powodu wojen, prześladowań, niestabilności i ubóstwa. Zarazem zwrócił uwagę, że po przybyciu na Zachód grozi im nie tylko utrata ojczyzny, ale również tożsamości religijnej. "W ten sposób z kolejnymi pokoleniami zatraca się nieocenione dziedzictwo Kościołów wschodnich" - powiedział.

– Kościół was potrzebuje. Jak wielki jest wkład, jaki może nam dać dziś chrześcijański Wschód. Wasza duchowość - antyczna i nowa - to lekarstwo – podkreślił.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl