Wiceminister cyfryzacji: media publiczne powinny zostać dość mocno "odchudzone"

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
– Media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa; należy też je dość mocno "odchudzić" i stworzyć "bezpieczniki ustawowe", które uniemożliwią politykom, niezależnie od opcji, wpływ na te media – stwierdził w czwartek wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Prezydent Andrzej Duda zawetował w sobotę ustawę okołobudżetową na rok 2024.; w uzasadnieniu prezydent wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, PR i PAP. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" - dodano w komunikacie MKiDN.

Brak możliwości ingerencji polityków w media

Michał Gramatyka pytany w czwartek w TVN24 o to, z czego mają żyć media publiczne, odpowiedział, że z budżetu państwa. Podkreślił też konieczność stworzenia "bezpieczników ustawowych", które uniemożliwią politykom, niezależnie od opcji, wpływ na te media.

– Myślę, że sytuacja rynkowa mediów publicznych nie jest najgorsza i że pieniędzy w tym biznesie jest wiele, a też jest bardzo, bardzo dużo możliwości optymalizacji kosztów, czyli możliwości oszczędności – powiedział.

Wiceminister cyfryzacji ocenił, że media publiczne mają "rozbuchane wydatki" i należy dokonać audytu celem sprawdzenia, gdzie można zaoszczędzić.

– Media publiczne powinny zostać dość mocno „odchudzone” ze wszystkich wodotrysków, wszystkich fajerwerków i przynajmniej te informacyjne stacje powinny pełnić funkcje informowania, pokazywania, jak wygląda rzeczywistość, o ile to możliwe, bez komentarza – powiedział.

W środowym komunikacie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przekazanym na platformie X (dawniej Twitter), napisano: "w związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania".

"Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" – podkreślono w informacji, podpisanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl