Zmiany w ratownictwie medycznym związane są z nowelizacją ustawy, która wejdzie w życie w kwietniu 2019 r. - Wtedy wszystkie zespoły ratownictwa medycznego będą państwowe. Teraz w woj. lubelskim są dwa zespoły w Rykach, których właścicielem jest podmiot prywatny - mówiła we wtorek w Lublinie Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
W woj. lubelskim dyżuruje 90 karetek. Co się stanie z tymi dwiema prywatnymi od kwietnia? - Trwają prace nad nową organizacją systemu ratownictwa w woj. lubelskim tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom regionu i dostosować się do nowych przepisów - informuje Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.
Wiceminister podkreśliła, że od kwietnia w woj. lubelskim będą działać cztery rejony operacyjne ratownictwa medycznego. Dzisiaj jest ich 14. - Celem jest usprawnienie pracy dyspozytorni medycznych. Dążymy do ich centralizacji, bo obecnie są zbyt rozdrobnione. Chcemy, by w 2028 roku było 18 rejonów operacyjnych w kraju, czyli po jednej na województwo poza śląskim i mazowieckim - wyliczała Szczurek-Żelazko.
Padły też pytania do minister o zrównanie pensji ratowników medycznych z pielęgniarkami. - Ministerstwo Zdrowia od trzech lat podnosi wynagrodzenia w służbie zdrowia. W sumie w ciągu 10 lat do placówek trafi 16 miliardów złotych na podwyżki. Przypomnę, że ratownicy medyczni od stycznia otrzymają kolejne 400 złotych podwyżki - wyjaśniła wiceminister.
Wyraziła również swoje zaniepokojenie sytuacją szpitala w Rykach. - To kolejny taki przypadek po Pszczynie czy Rawie Mazowieckiej, gdzie szpital prowadzi prywatna firma na majątku publicznym i z dnia na dzień placówka medyczna przestaje istnieć, zostawiając mieszkańców bez opieki - mówiła Szczurek-Żelazko.
Wojewoda lubelski dodaje, że obecnie mieszkańcy Ryk korzystają ze szpitala w Dęblinie i Puławach. - Dyrektor lubelskiego NFZ ogłosił już konkurs na świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie powiatu ryckiego. W środę odbędzie się sesja nowej rady powiatu, gdzie radni podejmą uchwałę o powołaniu SPZOZ, co pozwoli starostwo na prowadzenie szpitala w przyszłości - zapowiedział Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
W związku z tym, że dotychczasowy pełnomocnik wojewody ds. zdrowia został prezydentem Chełma, poznaliśmy wczoraj nazwisko nowego doradcy z gabinetu politycznego Ministra Zdrowia. Został nim Piotr Kaliszewski, który pochodzi z Lubartowa. Skończył historię i politologię. Jest też nowym radnym dzielnicy Wola w Warszawie.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: