Od kilku tygodni obserwujemy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. We wtorek 17 sierpnia było to 221 nowych przypadków. Dla porównania, tydzień wcześniej (10 sierpnia) odnotowano 200 nowych przypadków, a dwa tygodnie wcześniej (3 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 164 nowych i potwierdzonych przypadkach.
Jednocześnie maleje liczba osób, które są zainteresowane szczepieniami. - Teraz tak naprawdę każda kolejna osoba szczepiąca się, kolejny tysiąc osób, które decydują się na szczepienie, to są osoby, do których właśnie staramy się dotrzeć z przekazem– przyznał szef KPRM Michał Dworczyk w rozmowie z radiową Jedynką. Jednocześnie przekazał, że grupa, która chciała się zaszczepić i była najbardziej zmotywowana, już to zrobiła.
Coraz szybciej zbliża się jesień i zapowiadana czwarta fala pandemii, co wiąże się z możliwością kolejnego lockdownu i zamrażania gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kępnie wskazując na liczbę zakażeń we Francji, w Wielkiej Brytanii, czy w Hiszpanii powiedział, że "najprawdopodobniej wraz z powrotami obywateli z wakacji czeka Polskę czwarta fala koronawirusa". – Mamy jednak dzisiaj tarczę, jaką jest program szczepień – dodał.
Szczepienia i wzrost zakażeń
Zarówno eksperci, jak i politycy podkreślają, że jedyną ochroną przed czwartą falą pandemii są szczepienia. Do tej pory w Polsce (do 17 sierpnia) wykonano 35 474 489 szczepień. W tym osób w pełni zaszczepionych jest 18 205 787.
Jednak maleje dzienna liczba szczepień w Polsce. Od 7 sierpnia nie przekroczyła 100 tysięcy, choć według szefa rządu infrastruktura jest w stanie przyjąć nawet 700 tys. chętnych osób dziennie.
Czwarta fala koronawirusa w Polsce. Rząd ma plan awaryjny. T...
Różnie wygląda szczepienie w grupach wiekowych. Najwięcej wykonano w grupie wiekowej 61-70 lat, bo 7,1 miliona szczepień. 6 milionów wykonano w grupie 41-50 lat, 5,4 miliona w grupie 51-60, a 5,1 miliona w grupie 31-40.
Wśród nastolatków w wieku od 12 do 17 lat liczba szczepień wynosi 1,3 miliona. W grupie 18-30 lat to 4,3 miliona. 2,8 miliona szczepień wykonano w grupie wiekowej 71-75, a wśród osób powyżej 75. roku życia wykonano ich 3,4 miliona.
Narodowy Program Szczepień
Rząd, a także firmy, prowadzą akcje profrekwencyjne, promocyjne, czy informacyjne dotyczące szczepień. Przykładem takiej akcji była „Ostatnia prosta”, czy Loteria Narodowego Programu Szczepień.
Przez media Polska Press Grupy prowadzona jest też akcja #szczepiMYgminy, która polega na udostępnianiu użytecznych informacji o szczepieniach.
Oprócz akcji informacyjnych i promocyjnych wprowadzane są już bardziej konkretne regulacje, które mają zachęcić do szczepień.
Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w RMF FM, że przygotowany jest projekt ustawy dający możliwość pracodawcom sprawdzania, którzy pracownicy są zaszczepieni. Jak tłumaczył, "każda metoda, która powoduje, że więcej ludzi się zaszczepi jest dobra”, bo "czwarta fala puka do naszych granic".
Lokalne obostrzenia
W związku z faktem, że w różnych województwach i powiatach liczba wykonanych szczepień różni się, pojawia się kwestia wprowadzenia lokalnych obostrzeń. Ponieważ kluczowa w tym aspekcie jest skala zaszczepienia mieszkańców.
- Jeśli dojdzie do wzrostu zakażeń, to obostrzenia będą wprowadzane regionalnie, tam, gdzie nie będzie dużej liczby zaszczepionych i zachorowań będzie z tego powodu więcej – przekazał w Telewizji Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wynika to z faktu, jak stwierdził, że w województwach, gdzie odsetek zaszczepionych będzie niższy, więcej osób trafi do szpitali.
COVID-19. Czeka nas kolejna fala zakażeń? Jak zachęcić Polak...
