Z taką sytuacją spotkała się pani Agata, 28-letnia lublinianka. - Obawiam się, że ktoś mógł mnie wprowadzić w błąd -_mówi. Chciała kupić bilet okresowy. Jest studentką, ale skończyła 26 lat. Kiedy urzędniczka okienku zaproponowała jej bilet ulgowy, nie chciała wierzyć, że taki przywilej jej przysługuje.
- Student uczelni wyższej ma prawo do korzystania z ulgowych przejazdów komunikacją miejską na podstawie ważnej legitymacji wydanej przez szkołę wyższą bez względu na wiek - wyjaśnia Justyna Góźdź, rzeczniczka prasowa Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.
Podstawą takiego udogodnienia jest ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Mówi ona, że student to osoba ucząca się na studiach jednolitych magisterskich bądź studiach pierwszego stopnia czy uzupełniających magisterskich. Identycznie interpretują te przepisy pozostałe miasta w Polsce.
- Nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o korzystanie przez studentów z ulgowych biletów w komunikacji miejskiej - potwierdza Tomasz Staniaszek z Działu Sprzedaży Biletów ZTM Warszawa.
Co innego w przypadku przejazdów kolejowych i autobusowych (PKS). W tym pierwszym przypadku do ukończenia 26. roku życia student ma 37 proc. zniżki. Natomiast w autobusach do 26. urodzin może płacić o 49 proc. taniej niż zwykły pasażer.