Tego dnia wszystkich wierzących obowiązuje post ścisły. To znaczy jakościowy, który obowiązuje wszystkich i polega na powstrzymaniu się od jedzenia mięsa, a także ilościowy, którego przestrzegać powinny osoby w wieku między 18. a 60. rokiem życia. Post ilościowy oznacza, że można zjeść tylko trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Dwa powinny być lekkie. Z obowiązku tego Kościół zwalnia nie tylko małe dzieci i ludzi w podeszłym wieku, ale także chorych.
Wielu chrześcijan tego dnia rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu.
W Wielki Piątek przykazania kościelne nakazują powstrzymać się od zabaw. Powinien to być dzień wyciszenia, skupienia i modlitwy.
Chociaż Wielkiego Piątku nie ma na liście dni, w które Kościół nakazuje wiernym wziąć udział w nabożeństwach, księża zachęcają wierzących, by uczestniczyli w nabożeństwach drogi krzyżowej ( o godz. 15. lub wieczorem) oraz w wieczornej uroczystej liturgii Męki Pańskiej. Podczas tych nabożeństw najpierw odczytuje się albo odśpiewuje z podziałem na role Mękę Pańską z Ewangelii św. Jana, a potem adoruje krzyż. Następnie ksiądz udziela wiernym Komunii świętej, po której odbywa się procesja do Grobu Pańskiego.