Wielki Piątek. Co wolno zjeść i ile razy w ciągu dnia

jar, szut
Każdego roku Wielkanoc przypada w innym terminie, ponieważ w kalendarzu liturgicznym Kościoła jest to święto ruchome, ustalane według kalendarza księżycowego, stosowanego w tradycji żydowskiej do wyznaczania dnia Paschy. O tym, że Wielkanoc będzie zawsze obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca zdecydowano w 325 roku na I Soborze Nicejskim. W efekcie tych ustaleń, święta Wielkiej Nocy mogą więc wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.Od Niedzieli Palmowej rozpoczyna się Wielki Tydzień, którego kulminacją  jest Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.
Każdego roku Wielkanoc przypada w innym terminie, ponieważ w kalendarzu liturgicznym Kościoła jest to święto ruchome, ustalane według kalendarza księżycowego, stosowanego w tradycji żydowskiej do wyznaczania dnia Paschy. O tym, że Wielkanoc będzie zawsze obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca zdecydowano w 325 roku na I Soborze Nicejskim. W efekcie tych ustaleń, święta Wielkiej Nocy mogą więc wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.Od Niedzieli Palmowej rozpoczyna się Wielki Tydzień, którego kulminacją jest Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Karolina Misztal / Polskapresse
Wielki Post to wyjątkowy czas dla chrześcijan. Okres poprzedzający najważniejsze święta w kalendarzu kościelnym. Wypełniają go posty i wyrzeczenia.
Wróć na i.pl Portal i.pl