Co to jest Wielki Post?
Wielki Post zaczyna się w tym roku 1 marca, Popielcem, czyli dniem, w którym obowiązuje post ścisły. Wielki Post rwa przez 46 dni (40 dni wychodzi, jeśli odejmie się niedziele)i jest czasem wyciszenia, zadumy, modlitwy i obierania wielkopostnych postanowień. Wielki Post to czas pokuty, który ma przygotować wiernych do święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Środa Popielcowa: Co to jest POPIELEC? ZASADY I ZWYCZAJE. ŚRODA POPIELCOWA, to trzeba wiedzieć
Wielki Post: Zasady, zwyczaje
Wielki Post to czas, w którym odbywają się różne nabożeństwa: drogi krzyżowe, gorzkie żale. Popularne stają się tzw. ekstremalne drogi krzyżowe, polegające na nocnej wędrówce wyznaczona trasą, w trakcie której pielgrzymi medytują nas słowami z Pisma Świętego.
CZYTAJCIE TEŻ:
20 postanowień wielkopostnych
Wielki Post: jaki ma cel?
Jaki cel ma Wielki Post? Dlaczego jest tak ważny przed Wielkanocą? Zapytaliśmy o to księdza Jarosława Kwietnia.
Popielec w Katowicach w Katedrze Chrystusa Króla
- Moim zdaniem, w dzisiejszych czasach Wielki Post jest o wiele bardziej potrzebny ludziom niż kiedyś - zaznacza kapłan. - W zabieganym świecie, w którym ludzie przeżywają wiele stresów, w którym mnożą się choroby psychiczne, taki czas wyciszenia, jakim jest Wielki Post, jest bardzo potrzebny. To czas przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego - dodaje.
Jak tłumaczy, Wielki Post jest potrzebny po to, aby ludzie odczuli kontrast między pokutą a wielkim świętem, na które oczekują, najważniejszym świętem chrześcijan, jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
- Odbywa się na pamiątkę 40-dniowego postu, jaki przeżył Jezus na pustyni. Liczba 40 odnosi się też do 40-letniej wędrówki Narodu Wybranego - wyjaśnia dalej ks. Jarosław Kwiecień. - Ludzie potrzebują modlitwy - dodaje.
Wielki Post to też czas postanowień. Wierni biorą na siebie różne wyrzeczenia, np. nie jedzą słodyczy albo rzucają palenie.