Spis treści
Post ścisły w Kościele katolickim - kiedy obowiązuje?
Są dwa dni w roku liturgicznym, kiedy katolicy są zobowiązani do przestrzegania postu ścisłego: Środa Popielcowa i Wielki Piątek. Post ścisły oznacza nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, czyli post jakościowy, ale też ilościowy. Posiłki spożywa się 3 razy dziennie, a tym raz do syta.
Post ścisły w Kościele katolickim obowiązuje wszystkich wiernych pełnoletnich (od ukończenia 18. roku życia) do rozpoczęcia 60. roku życia. Istnieją pewne wyjątki od obowiązku postu ścisłego:
- osoby chore,
- kobiety w ciąży i karmiące piersią,
- osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną.
Czy w Wielki Czwartek jest post?
Są jednak inne dni, w których obowiązuje post zwykły. Czy należy do nich Wielki Czwartek? Nie, w Wielki Czwartek nie ma obowiązku postu ścisłego według Kodeksu Prawa Kanonicznego. Oznacza to, że nie ma konieczności wstrzymywania się od jedzenia mięsa ani ograniczania liczby posiłków.
Jednakże, Wielki Czwartek jest dniem rozpoczęcia Triduum Paschalnego, czyli najważniejszego okresu w roku liturgicznym dla chrześcijan. Dlatego też wielu księży i wiernych zachęca do dobrowolnego postu w tym dniu, a nawet do postu przez cały okres Triduum.
Post w Wielki Czwartek może być sposobem na:
- Uczczenie pamiątki ustanowienia przez Chrystusa Eucharystii i sakramentu kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy.
- Wyrażenie pokuty i żalu za grzechy.
- Okazanie wdzięczności za dar zbawienia.
- Zjednoczenie się z Chrystusem w Jego cierpieniu.
Ostatecznie decyzja o poście w Wielki Czwartek należy do każdego wiernego. Warto jednak pamiętać, że celem postu nie jest głodówka, ale duchowa przemiana. Jeszcze raz przypominamy, że osoby chore, starsze i dzieci nie mają obowiązku pościć.
