Wimbledon 2024: Rekordowe nagrody finansowe czekają na tenisistów

Mateusz Pietras
Mateusz Pietras
Wielka pula nagród w tegorocznym Wimbledonie.
Wielka pula nagród w tegorocznym Wimbledonie. Rex Features/East News
Już 1 lipca tenisowy świat skupi swoją uwagę na Wimbledonie, gdzie rozpocznie się trzeci wielkoszlemowy turniej sezonu. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na bezprecedensowy krok, przeznaczając na nagrody rekordową sumę 50 milionów funtów. Tenisiści i tenisistki mogą liczyć na znaczące zarobki już od pierwszej rundy, a mistrzowie zostaną nagrodzeni kwotą 2,7 mln funtów.

Nowy rozdział w historii Wimbledonu

Tegoroczna edycja Wimbledonu zapowiada się niezwykle ekscytująco nie tylko ze względu na sportowe emocje, ale również rekordową pulę nagród. Już 1 lipca na zielonych kortach pojawi się czworo reprezentantów Polski w singlu, w tym Iga Świątek, która ma na swoim koncie już pięć wielkoszlemowych triumfów. Wśród nich znajdziemy również Magdę Linette, Magdalenę Fręch oraz Huberta Hurkacza, który trzy lata temu dotarł do półfinału tego prestiżowego turnieju.

Organizatorzy Wimbledonu postanowili w tym roku pobić rekord, przeznaczając na nagrody aż 50 milionów funtów. Taka kwota jest bezprecedensowa i świadczy o szczególnym traktowaniu zawodników i zawodniczek przez All England Club.

Mistrzowie singla, zarówno w konkurencji pań, jak i panów, mogą liczyć na nagrodę wynoszącą 2,7 miliona funtów. Wicemistrzowie otrzymają ponad połowę tej kwoty, czyli 1,4 miliona funtów. Już za sam udział w pierwszej rundzie gry pojedynczej zawodnicy otrzymają 60 000 funtów.

Wzrost nagród - trend utrzymuje się od lat

Analizując nagrody finansowe w Wimbledonie na przestrzeni ostatnich lat, łatwo zauważyć znaczący wzrost. W porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to pula nagród wyniosła nieco poniżej 45 milionów funtów, tegoroczna edycja przynosi wzrost o ponad 5 milionów. Zwycięzcy singla zarobią o 350 tysięcy funtów więcej niż w poprzedniej edycji, co jest wyraźnym sygnałem, że organizatorzy doceniają ich wysiłek i umiejętności.

Również debliści mogą liczyć na zwiększone nagrody, które wzrosły o 11.9% w stosunku do roku ubiegłego. Takie zmiany są odbierane bardzo pozytywnie przez środowisko tenisowe, co potwierdza stałe dążenie organizatorów do poprawy warunków finansowych dla zawodników.

W ciągu ostatniej dekady totalna pula nagród na Wimbledonie podwoiła się, rosnąc z 25 milionów funtów w 2014 roku do imponujących 50 milionów funtów w roku 2024. Ten fakt jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo zmieniła się skala tego turnieju i jakie znaczenie ma on w świecie tenisa.

– W związku z tym, że do tegorocznych turnieju pozostało zaledwie kilka dni, z przyjemnością ogłaszam rekordowy fundusz nagród pieniężnych w wysokości 50 milionów funtów, z podwyżkami dla graczy w każdej rundzie i w każdym wydarzeniu. Jestem szczególnie zadowolony, że po raz pierwszy udało nam się zwiększyć pulę nagród w zawodach na wózkach inwalidzkich i quadach do 1 miliona funtów – skomentowała Deborah Jevans, przewodnicząca All England Club.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl