Już od 23 lat, 21 marca obchodzimy
Światowy Dzień Poezji. Święto ma na celu promocję poezji na świecie oraz jej twórców. Dodatkowo, rok 2023, decyzją polskiego Senatu, został ustanowiony rokiem Wisławy Szymborskiej. Noblistka 2 lipca świętowałaby swoje setne urodziny.
Z tej okazji najbardziej znany na świecie producent klocków - firma Lego - postanowiła uhonorować polską noblistkę.
Pojawił się nowy zestaw klocków, który umożliwia ułożenie scenek z Wisławą Szymborską w roli głównej. Figurka występuje w zestawie z biblioteczką.
To nie pierwszy raz, kiedy Lego wypuszcza zabawki z podobiznami znanych osób. W podobny sposób doceniono już takich mistrzów pióra jak: William Szekspir czy Ernest Hemingway.
Kim była Wisława Szymborska?
Polska poetka Wisława Szymborska, a właściwie Wisława Maria Szymborska-Włodek to laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1996 roku. Była założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członkinią Polskiej Akademii Umiejętności, a także damą Orderu Orła Białego.
Od wczesnych lat dziecięcych Wisława Szymborska mieszkała w Krakowie, gdzie debiutowała w 1945 roku na łamach "Dziennika Polskiego" wierszem "Szukam słowa". W 1952 roku w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" wydała pierwszy tom poetycki "Dlatego żyjemy", w tym samym roku została członkinią Związku Literatów Polskich.
W latach 1953–1966 była kierowniczką działu poezji tygodnika "Życie Literackie", następnie w latach 1967–1981 publikowała w nim felietony "Lektury nadobowiązkowe", które pisała do 2002 roku. W 1983 roku nawiązała współpracę z "Tygodnikiem Powszechnym". Od 1988 była członkinią PEN Clubu, a od 2001 członkinią honorową Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

lena