Województwo kujawsko-mazowieckie zamiast kujawsko-pomorskiego? Propozycja zmian obecnego układu

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wariant "makroregionalny" zakłada powstanie województwa kujawsko-mazowieckiego, w którego skład wszedłby m.in. Płock.
Wariant "makroregionalny" zakłada powstanie województwa kujawsko-mazowieckiego, w którego skład wszedłby m.in. Płock. Google Maps
Instytut Sobieskiego opublikował raport „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju” autorstwa dr Łukasza Zaborowskiego, eksperta ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej. Najbardziej odległe od obecnego podziału warianty zakładają powstanie województwa kujawsko-mazowieckiego.

– Obecny układ województw nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą. Powstała ona w wyniku rozszerzenia modelu województw „dużych” o kilka „średnich”. Wskutek zakulisowych targów politycznych niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, a inne ją utraciły – czytamy w uzasadnieniu potrzeby korekty województw.

Zdaniem autora raportu wzajemnie podobne ośrodki i regiony powinny mieć równy status w strukturze państwa. Obecny podział jest z kolei oparty na kilku największych miastach, bez wzięcia pod uwagę mniejszych układów regionalnych. – Dla równowagi rozwoju kraju konieczne jest uwolnienie ośrodków regionalnych od podporządkowania ośrodkom metropolitalnym. Województwa muszą być bardziej policentryczne – tłumaczy.

W opracowaniu zaproponowano cztery warianty przemiany obecnego układu województw, które można traktować również jako etap zmian ewolucyjnych. Pierwszy – „minimalny” oparty jest na obecnym podziale. Kolejne to „umiarkowany” i „równoważący”, a ostatni, najbardziej radykalny – „makroregionalny”. Ta koncepcja zakłada zmniejszenie liczby województw.

W pierwszym i drugim wariancie granice województwa kujawsko-pomorskiego pozostają bez zmian. Duże przekształcenia zachodzą w opcji „równoważącej”. Wariant zakłada podział kraju na 22 województwa. Jednym z nowych byłoby kujawsko-mazowieckie, współtworzone przez oddalone od siebie o zaledwie 50 km Płock i Włocławek. Liczba mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego spadłaby z 2 mln do 1,7 mln. Kujawsko-mazowieckie zamieszkiwałoby ok. 1,16 mln osób.

– Zmiana skutkuje ograniczeniem jednostek sąsiednich – Warszawy oraz zespołu Bydgoszczy i Torunia. Czynnikiem oddzielenia Włocławka od tego ostatniego jest również odmienność historyczno-kulturowa. Włocławek, podobnie jak Płock, w XIX wieku znajdował się w Królestwie Polskim. Proponowana granica nawiązuje także do zasięgu małego województwa włocławskiego oraz diecezji włocławskiej – pisze dr Łukasz Zaborowski.

Większa rola Włocławka

Prawdziwą rewolucją byłby wariant „makroregionalny”. W założeniu województw byłoby 12, ale każde miałoby ośrodek metropolitalny (ponadregionalny) i ośrodki wojewódzkie. Z map Polski zniknęłoby województwo kujawsko-pomorskie. Propozycja zakłada utworzenie woj. kujawsko-mazowieckiego (nadwiślańskiego). Ośrodkami metropolitalnymi – bez organów wojewódzkich – zostałyby Bydgoszcz i Toruń, a wojewódzkimi – Płock i Włocławek. Koncepcja to połączenie propozycji z poprzedniego wariantu, z dokonaniem pewnych korekt na granicach.

W szczególności do województwa wchodzi Działdowo, co nawiązuje do zasięgu II Rzeczpospolitej i współczesnej diecezji toruńskiej, ponadto małego województwa ciechanowskiego. Nazwa „kujawsko-mazowieckie” utworzona jest od dwu głównych części składowych województwa. Największym pominiętym jest człon „chełmiński”; wnikliwych regionalistów może uspokoić fakt, iż przed podarowaniem Zakonowi ziemie te stanowiły dziedzinę książąt mazowieckich. Jeśli nie, można uciec się do neutralnego zamiennika: nadwiślańskie – uzasadniono.

Obecnie największe województwo w Polsce (mazowieckie) ma ok. 5,5 mln mieszkańców, a najmniejsze (opolskie) niespełna milion. W wersji makroregionalnej stosunek największego do najmniejszego spadłby do 2,3 mln. Każde z województw miałoby ponad 2 mln mieszkańców. Z całym raportem można zapoznać się na stronie Instytutu Sobieskiego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Województwo kujawsko-mazowieckie zamiast kujawsko-pomorskiego? Propozycja zmian obecnego układu - Express Bydgoski

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hrabia
Niedożeczny pomysł...
A
Alojz
Co za cymbał określa że normalne słowo jest wulgaryzmem?
A
Alojz
Co rusz objawiają się wypociny kolejnych nawiedzonych chcą[wulgaryzm]h uzdrowić Polskę.Czy nie lepiej od razu zameldować ich w Tworkach.Polska na pewno by na tym zyskała.
W
Warszawiak
49 województw było po prostu lepsze. Obecny podział jest nienaturalny.
B
Bolek B.
Wszyscy wiedzą, że optymalnym podziałem było 49 województw bez powiatów. Niemniej gdzie później pracę znalazłby tylu nierobisiów.
g
gość
Nieefektywne sztuczne zachodniopomorskie do likwidacji.
Wróć na i.pl Portal i.pl