Reaktywacja Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi będzie reaktywowana. Wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, z wojewodą łódzkim Dorotą Ryl, prezydent Łodzi Hanną Zdanowską oraz rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisławem Kordkiem, w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego podpisali list intencyjny w tej sprawie.
- Potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Właśnie w tym celu po wielu latach przerwy w Łodzi powstaje Wojskowa Akademia Medyczna. Odtwarzamy, a tak naprawdę budujemy od nowa najlepszy ośrodek kształcenia ludzi, którzy powołanie do służby medycznej połączą ze służbą w Wojsku Polskim – zapowiedział Władysław Kosiniak – Kamysz.
Tym samym, po 22 latach na mapę wyższych uczelni w Łodzi wróci jako oddzielna jednostka Wojskowa Akademia Medyczna. Projekt powołującej ją ustawy jeszcze w tym roku ma trafić do Sejmu.
Szef resortu obrony wraz z wiceministrem Cezarym Tomczykiem spotkali się z kadrą, żołnierzami i pracownikami Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. W ramach różnego rodzaju kursów edukuje się tutaj wojskowych medyków – rocznie to nawet kilka tysięcy żołnierzy, w tym podchorążowie, studiujący na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Podczas wizyty w Łodzi wicepremier zwiedził uczelnię – miejsca, gdzie teraz studenci kształcą się, zdobywają umiejętności praktyczne i ocenił je wysoko. To tu też odbywają się bardzo aktualne i niezbędne zajęcia, w czasie których są wykorzystywane i przekazywane przyszłym medykom doświadczenia pochodzące bezpośrednio z toczącej się w Ukrainie wojny.
– Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego jest instytucją doskonale przygotowaną do nauki umiejętności praktycznych – podsumował minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie tylko stanowi dziś laboratorium doświadczeń, ale jest swego rodzaju „inkubatorem umiejętności” dla podchorążych.
Powstająca na nowo Wojskowa Akademia Medyczna będzie korzystała z doświadczeń Centrum. Ma być istotnym elementem tworzącego się w siłach zbrojnych komponentu wojsk medycznych.
Zwracając się do podchorążych podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił:
– Chciałbym, by nigdy na polu walki wasze umiejętności i wiedza nie musiały być spożytkowane. Zaniedbaniem byłoby nieodtwarzanie dziś Wojskowej Akademii Medycznej. Żołnierz musi mieć poczucie bezpieczeństwa, by w przypadku zagrożenia była mu udzielana najlepsza pomoc. Rozwijamy komponent wojsk medycznych, a jego ważnym elementem są szpitale, przychodnie, ale też dobrze wykształcona kadra medyczna.
Lekarzy wojskowych dziś kształci Uniwersytet Medyczny w Łodzi, w ramach limitów Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest tak od 2002 roku, kiedy to dwie łódzkie uczelnie medyczne zostały połączone – Wojskowa Akademia Medyczna z cywilną Akademią Medyczną. Tak powstał Uniwersytet Medyczny. Po kilka latach jego funkcjonowania zauważono, że w strukturach wojskowych brakuje lekarzy i przyznano uczelni limity MON.
– Początkowo było to kilkadziesiąt osób, a obecnie na wydział wojskowo-lekarski w ramach limitu Ministerstwa Obrony Narodowej przyjmujemy 200 osób rocznie – podał prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego.
Rozpoczęcie przygotowania na wypadki kryzysowe w dzisiejszych, niespokojnych czasach jest dla wszystkich bezdyskusyjne. Decyzja reaktywowania Wojskowej Akademii Medycznej została poprzedzona wieloma dyskusjami i konsultacjami z przedstawicielami ministerstw spraw wewnętrznych, zdrowia i nauki.
Wiceminister obrony Cezary Tomczyk zaznaczył, że zbudowanie silnych wojsk medycznych w Wojsku Polskim jest jednym z priorytetów MON-u. Podziękował również władzom województwa i miasta, a także rektorowi łódzkiego UM i komendantowi WCKMed za wsparcie tej inicjatywy.
Z historii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi
W 1957 roku na mocy uchwały Rady Ministrów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w Łodzi utworzono Wojskową Akademię Medyczną, która przejęła główny obowiązek kształcenia medycznych kadr wojskowych. Uchwała ta nakazywała Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Zdrowia ustalenie warunków pomocy w przedmiocie prowadzenia prac naukowych na bazie części katedr cywilnej akademii oraz edukacji słuchaczy nowopowstałej Uczelni.
Wewnątrz WAM powołano także szereg klinik i katedr w oparciu o odpowiednie jednostki strukturalne cywilnej Akademii Medycznej. Były to: Katedra Biologii, Katedra Fizyki Lekarskiej, Katedra Chemii Ogólnej, Katedra Chemii Fizjologicznej, Katedra Anatomii Prawidłowej, Katedra Histologii i Embriologii, Katedra Fizjologii, Katedra Anatomii Patologicznej, Katedra Patologii Ogólnej, Katedra Mikrobiologii, Katedra Farmakologii, Katedra Medycyny Sądowej, I i II Katedra Kliniki Chorób Wewnętrznych, II Katedra Kliniki Chirurgicznej, Katedra Chorób Dziecięcych, Katedra Ginekologii i Położnictwa, Katedra Dermatologii, Katedra Chorób Zakaźnych, Katedra Ftyzjatrii i Katedra Psychiatrii. W tej sytuacji Senat AM 25 maja 1958 roku zgodził się na zatrudnienie 23 samodzielnych pracowników naukowych na etatach WAM oraz na przekazanie do dyspozycji nowej uczelni 51 pomocniczych pracowników naukowych, 5 laborantów i 1 pracownika technicznego. Mimo ostatecznego podziału między łódzkimi uczelniami medycznymi, mającego miejsce w 1962 roku, istniała między nimi wciąż bezpośrednia współpraca. Układała się ona na płaszczyźnie kształcenia stomatologów i farmaceutów. Edukacja tych dwóch grup specjalistów odbywała się głównie na Oddziale Stomatologicznym Wydziału Lekarskiego i Wydziale Farmacji cywilnej Akademii Medycznej aż do 2002 roku.
