Wybierasz żarówki do sypialni, salonu, kuchni albo łazienki? Zwróć uwagę na barwę światła. Sprawdź, jak ją dobrać

Katarzyna Laszczak
Barwa światła wpływa na wygląd pomieszczeń oraz samopoczucie. Przykładowo białe, neutralne światło sprawia, że pomieszczenia wydają się jasne i przestronne, ale mało przytulne.
Barwa światła wpływa na wygląd pomieszczeń oraz samopoczucie. Przykładowo białe, neutralne światło sprawia, że pomieszczenia wydają się jasne i przestronne, ale mało przytulne. in4mal/123rf.com
Wybierając żarówki, często zwracamy uwagę na ich moc, ale jest jeszcze jeden ważny element, który wpływa na jakość oświetlenia, a nawet na nasze samopoczucie. To barwa światła. Obecnie informacja o niej znajduje się na każdej żarówce. Zobacz, jakie żarówki dają barwę światła neutralną, a jakie ciepłą oraz zimną. Sprawdź, jakie to ma znaczenie i jak wybrać odpowiednie oświetlenie do sypialni, salonu, kuchni czy łazienki.

Spis treści

Oświetlenie ledowe w ostatnich latach zrewolucjonizowało rynek żarówek i ich możliwości. Choć wiele ledów obecnie wygląda jak tradycyjna żarówka z gwintem, wkręcana do lampy, działają one na innej zasadzie i mają inne cechy (poz tym oświetlenie LED może mieć niemal dowolną formę). Przede wszystkim są energooszczędne, więc nawyk kupowania żarówek o określonej mocy w watach, trzeba było zastąpić patrzeniem na liczbę lumenów, która określa moc strumienia świetlnego – choć na opakowaniach nadal znajdziemy informację, jakiej mocy żarówki w watach odpowiada dany produkt. Jednak poza mocą źródła światła jest jeszcze jeden ważny czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając ledy. To tak zwana barwa światła, czyli temperatura barwowa.

Sprawdź: Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując żarówki. Te cechy są ważne

Co to jest barwa światła, czyli temperatura barwowa?

Tradycyjne żarówki miały stałą, określoną barwę światła, co wynikało z ich budowy i sposobu działania. W pewnym stopniu ta cecha mogła być modyfikowana przez szkło żarówki, ale żarzący się drucik wolframowy miał określoną temperaturę barwową.

W ledach temperatura barwowa może być bardzo różna. Jest to parametr opisujący kolor widzialnego światła, emitowanego przez dane źródło. Określona w odpowiedni sposób i mierzona w stopniach Kelwina. Dla naszych oczu pozostaje wrażenie światła ciepłego, neutralnego oraz zimnego. Zakres jest duży i obejmuje też barwy pośrednie, a przejścia między nimi są płynne. Nawet ciepłe światło może być mniej lub bardziej ciepłe.

Choć używa się określenia temperatura, nie dotyczy ona ciepłoty żarówki, pamiętaj, że ledy nagrzewają się w minimalnym stopniu.

Jaka barwa światła jest neutralna, a jaka zimna i ciepła

Obecnie na oprawach LED znajdziemy informację, czy emitują one światło ciepłe, zimne czy neutralne, a także informację o barwie światła, podaną w stopniach Kelwina. Często ma to postać grafiki ze skalą kolorów od ciepłego do zimnego, z suwakiem umieszczonym w określonym miejscu. Warto jednak wiedzieć, jakie wartości mają dane kolory (choć granice między nimi są różnie definiowane). I tak:

  • od 2200 K do 3500 K to światło ciepłe;
  • około 4000 K to światło neutralne, białe;
  • od 5500 K do 6000 K (i więcej) – to światło zimne.

Jaki wpływ ma barwa światła?

Choć do niedawna raczej nie zastanawialiśmy się nad barwą światła, mamy z nią do czynienia od zawsze. Na przykład 1850 K to barwa płomienia świecy oraz zachodu słońca, 2700 K miały tradycyjne żarówki, 5000-6000 K to światło dzienne (jednak w pomieszczeniach będzie wyglądało na zimne). To sprawia, że barwa światła ma wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie:

  • światło ciepłe sprzyja relaksowi i wyciszeniu, a wnętrza nim oświetlone wydają się przytulne;
  • światło neutralne – jest uniwersalne, sprzyja skupieniu i działaniu, nie zmienia kolorów, we wnętrzach daje wrażenie czystości i nowoczesności;
  • światło zimne – ułatwia koncentrację, działa pobudzająco, ale może wydawać się nieprzyjemne, „klinicznie” zimne (dotyczy to szczególnie żarówek o najwyższej temperaturze barwowej).

Jaka barwa światła do salonu, sypialni, łazienki i kuchni?

Wiedząc o wpływie barwy światła, warto brać ją pod uwagę, wybierając żarówki do poszczególnych pomieszczeń. Przy czym jest tak, że nie wszystkie żarówki (czy lampy) w pomieszczeniu muszą mieć taką samą barwę. Oświetlenie dekoracyjne może mieć barwę cieplejszą, niż ogólne, górne, albo takiego, którego używamy do różnych prac.

  • W salonie ciepła barwa światła sprawdzi się np. w lampie nad stołem, czy przy kanapie, na której odpoczywamy. Pozwoli to stworzyć nastrój do rozmowy i relaksu. Ale górne światło może mieć barwę neutralną lub również ciepłą.
  • W sypialni sprawdzi się przede wszystkim ciepłe światło, wyjątkiem może być szafa, w pobliżu której sprawdzi się światło neutralne, dobrze oddające kolory.
  • Jeśli salon lub sypialnia służy także jako miejsce pracy, to miejsce oświetl światłem neutralnym lub zimnym.
  • W łazience dobrym rozwiązaniem jest i na nastrojowe, ciepłe światło, które pozwoli nam się zrelaksować w kąpieli, jak i neutralne, które ułatwi sprzątanie (nie mówiąc o oświetleniu lustra, które może być zimne); dowiedz się więcej: jak dobrze oświetlić łazienkę.
  • W kuchni przestrzeń roboczą (czyli np. nad blatami) najlepiej oświetlić światłem neutralnym. W pozostałej części, np. przy stole, sprawdzi się ciepła barwa światła.
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl