Spis treści
Oświetlenie ledowe w ostatnich latach zrewolucjonizowało rynek żarówek i ich możliwości. Choć wiele ledów obecnie wygląda jak tradycyjna żarówka z gwintem, wkręcana do lampy, działają one na innej zasadzie i mają inne cechy (poz tym oświetlenie LED może mieć niemal dowolną formę). Przede wszystkim są energooszczędne, więc nawyk kupowania żarówek o określonej mocy w watach, trzeba było zastąpić patrzeniem na liczbę lumenów, która określa moc strumienia świetlnego – choć na opakowaniach nadal znajdziemy informację, jakiej mocy żarówki w watach odpowiada dany produkt. Jednak poza mocą źródła światła jest jeszcze jeden ważny czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając ledy. To tak zwana barwa światła, czyli temperatura barwowa.
Sprawdź: Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując żarówki. Te cechy są ważne
Co to jest barwa światła, czyli temperatura barwowa?
Tradycyjne żarówki miały stałą, określoną barwę światła, co wynikało z ich budowy i sposobu działania. W pewnym stopniu ta cecha mogła być modyfikowana przez szkło żarówki, ale żarzący się drucik wolframowy miał określoną temperaturę barwową.
W ledach temperatura barwowa może być bardzo różna. Jest to parametr opisujący kolor widzialnego światła, emitowanego przez dane źródło. Określona w odpowiedni sposób i mierzona w stopniach Kelwina. Dla naszych oczu pozostaje wrażenie światła ciepłego, neutralnego oraz zimnego. Zakres jest duży i obejmuje też barwy pośrednie, a przejścia między nimi są płynne. Nawet ciepłe światło może być mniej lub bardziej ciepłe.
Choć używa się określenia temperatura, nie dotyczy ona ciepłoty żarówki, pamiętaj, że ledy nagrzewają się w minimalnym stopniu.
Jaka barwa światła jest neutralna, a jaka zimna i ciepła
Obecnie na oprawach LED znajdziemy informację, czy emitują one światło ciepłe, zimne czy neutralne, a także informację o barwie światła, podaną w stopniach Kelwina. Często ma to postać grafiki ze skalą kolorów od ciepłego do zimnego, z suwakiem umieszczonym w określonym miejscu. Warto jednak wiedzieć, jakie wartości mają dane kolory (choć granice między nimi są różnie definiowane). I tak:
- od 2200 K do 3500 K to światło ciepłe;
- około 4000 K to światło neutralne, białe;
- od 5500 K do 6000 K (i więcej) – to światło zimne.
Jaki wpływ ma barwa światła?
Choć do niedawna raczej nie zastanawialiśmy się nad barwą światła, mamy z nią do czynienia od zawsze. Na przykład 1850 K to barwa płomienia świecy oraz zachodu słońca, 2700 K miały tradycyjne żarówki, 5000-6000 K to światło dzienne (jednak w pomieszczeniach będzie wyglądało na zimne). To sprawia, że barwa światła ma wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie:
- światło ciepłe sprzyja relaksowi i wyciszeniu, a wnętrza nim oświetlone wydają się przytulne;
- światło neutralne – jest uniwersalne, sprzyja skupieniu i działaniu, nie zmienia kolorów, we wnętrzach daje wrażenie czystości i nowoczesności;
- światło zimne – ułatwia koncentrację, działa pobudzająco, ale może wydawać się nieprzyjemne, „klinicznie” zimne (dotyczy to szczególnie żarówek o najwyższej temperaturze barwowej).
Jaka barwa światła do salonu, sypialni, łazienki i kuchni?
Wiedząc o wpływie barwy światła, warto brać ją pod uwagę, wybierając żarówki do poszczególnych pomieszczeń. Przy czym jest tak, że nie wszystkie żarówki (czy lampy) w pomieszczeniu muszą mieć taką samą barwę. Oświetlenie dekoracyjne może mieć barwę cieplejszą, niż ogólne, górne, albo takiego, którego używamy do różnych prac.
- W salonie ciepła barwa światła sprawdzi się np. w lampie nad stołem, czy przy kanapie, na której odpoczywamy. Pozwoli to stworzyć nastrój do rozmowy i relaksu. Ale górne światło może mieć barwę neutralną lub również ciepłą.
- W sypialni sprawdzi się przede wszystkim ciepłe światło, wyjątkiem może być szafa, w pobliżu której sprawdzi się światło neutralne, dobrze oddające kolory.
- Jeśli salon lub sypialnia służy także jako miejsce pracy, to miejsce oświetl światłem neutralnym lub zimnym.
- W łazience dobrym rozwiązaniem jest i na nastrojowe, ciepłe światło, które pozwoli nam się zrelaksować w kąpieli, jak i neutralne, które ułatwi sprzątanie (nie mówiąc o oświetleniu lustra, które może być zimne); dowiedz się więcej: jak dobrze oświetlić łazienkę.
- W kuchni przestrzeń roboczą (czyli np. nad blatami) najlepiej oświetlić światłem neutralnym. W pozostałej części, np. przy stole, sprawdzi się ciepła barwa światła.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?