O mandacie dla Rafalskiej mówią najnowsze prognozy. Minister rodziny w rządzie PiS przyznaje, że je zna, ale nie chce się cieszyć i zastrzega, że potrzebuje czasu, by ochłonąć. - Życie zna ludzi, którzy kładli się spać z mandatem, a budzili bez. Odwrotnej historii chyba nie było - dodała w rozmowie z reporterem. Powiedziała, że komentarz jej poznamy, gdy będą znane pewne, ostateczne wyniki wyborów.
Jest gdzieś druga Rafalska do rządu?
- Czy rząd jest przygotowany na pani odejście? Prowadzi pani kluczowy resort. Jest więc gdzieś w rezerwie druga Rafalska? - zapytaliśmy.
- Nie, nie będziemy o tym rozmawiać, dopóki nie będę miała potwierdzenia o mandacie - odpowiedziała ze śmiechem.
Na stronie ministerstwa, którym kieruje, czytamy o E. Rafalskiej: "Nauczyciel akademicki, polityk, samorządowiec, senator VI kadencji i poseł VI i VII kadencji, pracowała w komisji Pracy i Polityki Społecznej oraz komisji Finansów Publicznych, członek Rady Ochrony Pracy, była wiceminister Pracy i Polityki Społecznej.
Z wyróżnieniem ukończyła studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu – Filia w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie podyplomowe studia na Uniwersytecie Szczecińskim w zakresie pedagogiki rewalidacyjnej oraz w zakresie organizacji i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną. Ukończyła liczne szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania jakością w urzędzie i zarządzania opieką zdrowotną. Uzyskała uprawnienia państwowe do sprawowania funkcji członka rady nadzorczej w spółkach Skarbu Państwa.
Co było przed ministerstwem?
Była nauczycielem akademickim w Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wizytatorem w kuratorium oświaty. W 1998 została dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej. W latach 1999–2002 pracowała na stanowisku dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Była wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 1994–2005 pełniła mandat radnej rady miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Od 2002 roku do 2005 sprawowała kolejno funkcje przewodniczącej Komisji Rodziny i Spraw Społecznych, a następnie wiceprzewodniczącej rady. Była również przewodniczącą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Jest wiceprezesem Lubuskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości została wybrana senatorem VI kadencji w okręgu lubuskim. Była przewodniczącą senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Od 6 czerwca 2006 roku do 5 kwietnia 2007 roku i ponownie od 24 sierpnia 2007 roku do 3 grudnia 2007 roku zajmowała stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W 2013 roku została członkiem Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 i 2014 roku ubiegała się o mandat europosła w okręgu gorzowskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 i 2011 roku uzyskała mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okręgu wyborczego nr 8 obejmującego województwo lubuskie".
Wybory do Europarlamentu 2019. Wyniki sondażowe Exit Poll so...
Polscy europosłowie [LISTA] Brexit dał PiS dodatkowy mandat!...
Wybory do europarlamentu 2019 [OSTATECZNE OFICJALNE WYNIKI P...
ZOBACZ TEŻ:
JAK PRZEBIEGAŁY WYBORY W WOJ. LUBUSKIM I POLSCE. FREKWENCJA
WYBORY DO EUROPARLAMENTU 2019 - ZASADY, DATY, KOMITETY
ZOBACZ - KOMENTARZE POLITYKÓW PO PIERWSZYCH WYNIKACH WYBORÓW
