W ustawie przyjętej przez Sejm znajduje się zapis mówiący o tym, że Ministerstwo Aktywów Państwowych określi wymagania, jakim powinny odpowiadać skrzynki nadawcze. Czy prace w Ministerstwie już się rozpoczęły?
Analizy oczywiście są w toku, a stosowne rozporządzenie zostanie wydane w odpowiednim momencie zgodnie z ustawą. Proszę przy tym pamiętać, że prace nad nią jeszcze się nie zakończyły. Teraz będzie zajmował się nią Senat.
Czy starczy czasu? Do wyborów pozostały 4 tygodnie.
Myślę, że możemy być spokojni. Określenie kryteriów, jakie powinna spełniać skrzynka nadawcza nie należy do największych wyzwań. Ustawa przyjęta przez Sejm mówi m.in. o tym, że na terenie gminy musi znaleźć się co najmniej jedna skrzynka. Natomiast na wiążące decyzje i konkretne wytyczne trzeba poczekać.
Ludzi z czystej ciekawości interesuje, jak te specjalne skrzynki będą wyglądać.
Wiemy, że pojawiają się takie pytania, ale musimy uzbroić się w cierpliwość. Znajdujemy się w wyjątkowych okolicznościach. Różne zespoły już pracują nad tym, aby wybory były przede wszystkim bezpieczne. Proszę też pamiętać, że za ich organizację odpowiada Krajowe Biuro Wyborcze. Poza MAP pewne obowiązki mają także inne resorty, w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy Ministerstwo Zdrowia.
Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie korzystać ze wsparcia innych instytucji?
Ministerstwo nadzoruje Pocztę Polską, która według ustawy przyjętej przez Sejm ma być operatorem wyborów. W tym kontekście naszym najważniejszym zadaniem jest bezpieczeństwo i sprawny przebieg.