Wychowanie komunikacyjne. Według Ministerstwa Infrastruktury potrzebne jest rozszerzenie treści edukacyjnych

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Według Ministerstwa Infrastruktury konieczne jest rozszerzenie treści edukacyjnych, dotyczących zachowania na drodze i ogólnie pojętego bezpieczeństwa komunikacyjnego. Wciąż największą grupę osób przejawiających skłonności do brawurowych i niebezpiecznych zachowań, stwarzających zagrożenie na drodze są ludzie młodzi. MI apeluje o włączenie odpowiednich treści do podstawy programowej Edukacji Obywatelskiej.

Spis treści

Działania edukacyjne na rzecz bezpieczeństwa drogowego

18 lipca 2024 r. w Miasteczku Ruchu Drogowego na warszawskiej Woli odbyła się konferencja z udziałem ministrów infrastruktury, edukacji oraz spraw wewnętrznych. Tematyka spotkania dotyczyła m.in. prawidłowego zachowania dzieci na drodze oraz bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister edukacji Barbara Nowacka oraz minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak przedstawili inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych.

dzieci czekające na pasach
Podstawą bezpieczeństwa jest gruntowna edukacja freepik.com

Edukacja komunikacyjna w szkołach

Minister infrastruktury podkreślił znaczenie edukacji najmłodszych, informując o zgłoszonym do Ministerstwa Edukacji Narodowej pakiecie zmian legislacyjnych. Zmiany te mają na celu rozszerzenie treści wychowania komunikacyjnego w szkołach, Klimczak wyraził nadzieję, że propozycje zostaną uwzględnione w reformie podstaw programowych zapowiadanej przez MEN.

– Podstawą jest edukacja najmłodszych – powiedział Klimczak. – Zgłosiłem do Ministerstwa Edukacji Narodowej pakiet zmian legislacyjnych w sprawie rozszerzenia treści wychowania komunikacyjnego w systemie powszechnej edukacji w szkołach podstawowych, szczególnie w klasach IV - VI. Jestem przekonany, że propozycje te znajdą się w kompleksowej zapowiadanej przez MEN reformie podstaw programowych dla szkół. Jednocześnie uważam, że aspekt obywatelskiego obowiązku bezpiecznego poruszania się po polskich drogach powinien być jednym z elementów podstaw programowych przedmiotu Edukacja Obywatelska, który to przedmiot MEN proponuje wdrożyć w klasie II szkoły średniej.

Jednocześnie podkreślił, że grupą podwyższonego ryzyka, mogącą przejawiać zachowania, stwarzające niebezpieczne sytuacje na drodze, są ludzie młodzi, w wieku od 18 do 24 lat.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl