Rok temu do wymiany dowodu osobistego kwalifikowało się prawie 5 milionów Polaków. Z tej puli prawie milion obywateli do tej pory nie odebrała nowego dokumentu. W tym roku 10-letnia ważność dowodu osobistego kończy się prawie 1mln Polaków. Na Śląsku będzie to prawie 55 tysięcy dowodów osobistych.
Dowód osobisty 2018 - skąd te zmiany?
Wymiana dowodów osobistych w 2017 i 2018 roku wiąże się z tzw „górką dowodową", która miała miejsce w 2007 r. W tym okresie ważność traciły stare, książeczkowe dowody osobiste. Ze względu na znaczną ilość pracy urzędowej, niektóre dokumenty wydawane były dopiero na początku 2008 roku.
Wymiana dowodu osobistego 2018
Sprawdź datę ważności Twojego dokumentu. Jeśli zbliża się termin ważności pamiętaj o złożeniu stosownego wniosku. Ze składaniem wniosku nie warto czekać do ostatniej chwili. Samo złożenie wniosku trwa kilka minut, a dowód osobisty wydawany jest bezpłatnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Po złożeniu wniosku otrzymujemy stosowny dokument o potwierdzeniu złożenia wniosku, który ma indywidualny numer. Za jego pomocą na stronie internetowej ministerstwa możemy sprawdzić czy nowy dowód osobisty jest gotowy do odbioru. Co istotne, wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub miasta na terytorium Polski, bez względu na miejsce zameldowania. Istnieje też możliwość wypełnienia wniosku przez internet.
Wniosek o nowy dowód osobisty przed internet
Dla tych, którzy nie lubią ruszać się z domu oraz dla ułatwienia procedury składania wniosku o nowy dowód osobisty, powstała możliwość złożenia do w internecie. Usługa, dzięki której załatwimy wniosek łatwo i szybko znajduje się na rządowej platformie Obywatel (
www.obywatel.gov.pl). Aby z niej skorzystać niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Obowiązek posiadania dowodu osobistego [KARA GRZYWNY]
Według przepisów każdy obywatel Polscy zamieszkujący na jej terytorium ma obowiązek posiadać dowód osobisty. Natomiast każdy obywatel Polski zamieszkujący poza granicami kraju ma prawo do posiadania dowodu osobistego. Przepisy stanowią dodatkowo, że nieważny dowód osobisty nie może być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen, czyli do swobodnego poruszania się po większości krajów Europy. Warto o nim pamiętać w czasie zbliżających się, letnich podróży. Dowód osobisty przyda się w czasie dalszych podróży samolotem, koleją czy autobusem.
Zgodnie z ustawą za uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego
