Spis treści
Ministerstwo finansów chce zwiększyć podatek od najmu mieszkań
O całej sprawie poinformował portal money.pl, docierając do kilku źródeł w ministerstwie finansów. Celem działań resortu ma być zwiększenie podwyżki podatku dla osób rozliczających najem mieszkań, by w ten sposób zachęcić obywateli do przenoszenia oszczędności z nieruchomości na rynek kapitałowy.
Jak zaznacza "Money" decyzja ta jest podyktowana tym, że "Polaków rozliczających najem mieszkania za pomocą preferencyjnych stawek podatkowych w formie ryczałtu przybywa wręcz lawinowo". Przez około ostatnich dziesięć lat takich osób jest więcej o około połowę, a w 2022 roku było ich milion.
Ministerstwo ma chcieć podnieść 8,5-proc. ryczałt za najem.
Polska jak USA?
Jak wyjaśniło jedno z anonimowych źródeł będące blisko resortu finansów, celem ministra Andrzeja Domańskiego ma być wprowadzenie w Polsce systemu znanego w Stanach Zjednoczonych.
"Andrzej Domański już od dłuższego czasu chodzi po rynku i opowiada, że chce w Polsce budować kulturę inwestycyjną na wzór trochę tego, co dzieje się w USA. Amerykanie inwestują nie tylko w mieszkania, ale przede wszystkim lokują środki na rynku kapitałowym, inwestując w fundusze inwestycyjne, bezpośrednio w spółki na giełdzie itd. By to się wydarzyło, trzeba za pomocą systemu podatkowego stymulować strumień tych pieniędzy" - powiedział informator portalowi money.pl.
Ministerstwo zaprzecza plotkom
W samym ministerstwie jednak zaprzeczają i przyznają, że jak na razie nie toczą się żadne prace w tym temacie. Społeczeństwo natomiast w tej kwestii jest podzielone.
"Ujednolicenie opodatkowania zysków z różnych typów inwestycji to bardzo dobry pomysł. Państwo nie powinno różnymi stawkami zniekształcać bodźców na rynku kapitałowym. A jeśli już to robi, to powinno stymulować te inwestycje, które uznajemy za społecznie pożądane - napływ kapitału na rynek nieruchomości nie jest tego typu inwestycją"- mówi w rozmowie z money.pl Jakub Sawulski, główny ekonomista Fundacji Instrat
Z kolei Mikołaj Raczyński, dyrektor generalny polskiego oddziału platformy inwestycyjnej uważa tę drogę za słuszną.
"Nie ma podstaw, aby inwestowanie w nieruchomości było tak znacząco preferowane podatkowo względem inwestycji na rynku kapitałowym. Jeśli chcemy, aby nasza gospodarka stawała się bardziej konkurencyjna i wchodziła na wyższe poziomy w łańcuchach dostaw, potrzebujemy kapitału na inwestycje i innowacje" - mówi.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
źródło: money.pl