XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2022: "Nie jesteśmy głusi na problemy, które dotyczą nas dookoła"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Młodzi wracają na Pola Lednickie po pandemicznej przerwie.
Młodzi wracają na Pola Lednickie po pandemicznej przerwie. Grzegorz Dembiński
Spotkanie Młodych na Polach Lednickich odbędzie się już po raz 26. Rozmawiamy o nim z jego koordynatorem dr. Andrzejem Ranke.

Jakiej frekwencji organizatorzy się spodziewają po pandemicznej przerwie?
Wolałbym na takie pytania związane z liczbami nie odpowiadać, dlatego że my jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy przybędą i na tych, którzy się już zapisali dawno i na tych, którzy zdecydują się w sobotę rano. Bardzo liczymy na to, że 2 lata pandemii spowodowały, że ludzie mają konkretne oczekiwania, apetyt, że będą chcieli do nas przyjechać, być na Lednicy, Ci, którzy byli już wcześniej, ale jednocześnie czekamy na tych, dla których ta idea jest czymś nowym, w co pragną wejść i dla nich mamy atrakcyjną ofertę. No to też dla tych, którzy gdzieś tam pierwszy raz dopiero myślą o tym, by pojechać właśnie na Lednicę.

Jaki jest cel tego spotkania, tak aby wytłumaczyć tym, którzy chcieliby udać się tam pierwszy raz?
Cel jest taki sam jak przez całe 25 lat. Warto podkreślić, że to spotkanie odbywa się w 25-lecie pierwszego spotkania lednickiego, które wiązało się z nadzieją, że przybędzie na nie papież Jan Paweł II. Niestety tutaj go nie było, ale przeleciał śmigłowcem. 2 czerwca 1997 roku odbyło się pierwsze spotkanie lednickie. Najważniejszy jest akt wyboru Chrystusa. Pola Lednickie są miejscem wyrażania wiary w sposób, który jest entuzjastyczny, może odpowiadać na część potrzeb, zwłaszcza młodego człowieka. Idziemy z wielkim, autentycznym przekazem, sięgamy do tego, co jest skarbcem Kościoła, czyli tradycji. Adaptujemy to do oczekiwań i warunków, w których funkcjonujemy. Wypracowaliśmy swoją własną tożsamość, dlatego to spotkanie odbędzie się po raz kolejny. Nie jesteśmy głusi na te problemy, które dotyczą nas dookoła, chociażby w tym roku będziemy modlili się o pokój w Ukrainie i na Pola Lednickie przyjadą goście z Ukrainy, którzy są na terenie Polski. Bardzo ważne jest, że to nie są spotkania będące wyrazem rozpamiętywania czegoś, co było kiedyś. My dzisiaj idziemy dalej. To hasło na krańce świata ma swój szczególny sens.

Zobacz także:

No właśnie, co oznacza hasło tegorocznej Lednicy?
Można rozważać je na parę sposobów. My korzystamy trochę z takiej podpórki, którą nam zostawił ojciec Jan Góra w miesięczniku “W drodze” w tekście pod tytułem “Na krańce świata” i tam jest część odpowiedzi na to pytanie. Często patrzymy na to, że krańce świata to jest osiąganie takich miejsc, które są niesłychanie odległe w wymiarze fizycznym, geograficznym, że gdzieś udają się osoby, które prowadzą misje. To jest oczywiście prawda, ale to tylko część odpowiedzi, bo to także drugi człowiek i inny obcy nieakceptowany przez kogoś, z kim jest trudno w jakiś sposób współżyć. Nasze własne wnętrze często nie akceptuje tego świata, jednak te relacje można w jakiś sposób oswoić. Hasło odnosi się do różnych inspiracji.

A jeżeli chodzi o symbol tegorocznego spotkania, czyli właśnie różaniec, to skąd właśnie taki wybór?
Ten wybór wiąże się z tym, że możemy spojrzeć na różaniec, modlitwę różańcową, jako modlitwę prostą, którą możemy rozłożyć w czasie. Może być traktowana jako modlitwa pielgrzyma, który idzie i przesuwając lekko paciorki różańca, modląc się, niesie w sobie różne intencje, także rozpatrywane w kontekście krańców świata. Różaniec jako symbol jest dla nas o tyle ważny, że przygotowując go na to spotkanie, opatrzyliśmy go krzyżykiem, który jest znany z Pól Lednickich. W miejsce medalika znajduje się lednicka ryba.

Czym będzie procesja orłów?
Ona została skonstruowana już kilkanaście lat temu. Wtedy, kiedy ojciec Jan Góra zajął się postacią kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był internowany w Prudniku, skąd pochodził pomysłodawca Lednicy. Dotarł do jednego z tekstów kardynała Wyszyńskiego, który stał się podstawą dla słów piosenki “Tylko orły szybują nad granią”. To są słowa zaczerpnięte właśnie z tekstu kardynała Wyszyńskiego i one stały się słowami refrenu piosenki, która podczas procesji jest śpiewana. Procesję prowadzi człowiek, który ma na swoich ramionach osadzone wiklinowe skrzydła i on prowadzi całą rzeszę ludzi. Co roku idą różne postacie, różne grupy, które są zaangażowane w wiele form aktywności w Kościele. W tym roku pójdą także uczestnicy Lednicy Dziecka, którą przez wiele lat organizowaliśmy dwa tygodnie po dużym spotkaniu lednickim. W tym roku stwierdziliśmy, że warto połączyć siły. 4 czerwca od godziny 14 do 16 będzie specjalna strefa dla rodzin, dla dzieci i potem po 16 w procesji orłów wszyscy uczestnicy spotkania przejdą przez bramę rybę.

Pola Lednickie ponownie wypełniły się młodzieżą z różnych zakątków Polski. Nieopodal Gniezna odbyło się XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000.

Lednica 2022: Pola Lednickie ponownie wypełniły się młodzież...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2022: "Nie jesteśmy głusi na problemy, które dotyczą nas dookoła" - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl