Z budżetu UE od 2004 r. dostaliśmy 667 miliardów złotych. 17. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
1 maja 2021 r. przypada 17. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z budżetu UE od 2002 4 r. dostaliśmy 667 miliardów złotych
1 maja 2021 r. przypada 17. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z budżetu UE od 2002 4 r. dostaliśmy 667 miliardów złotych Tomasz Czachorowski
Przez 17 lat członkostwa Polski w UE dzięki Funduszom Europejskim i środkom krajowym zostało zrealizowanych 287 tysięcy projektów o wartości ponad biliona złotych obejmujących niemal każdą sferę naszego życia, z czego ponad 667 miliardów złotych to środki unijne - takie są liczby.

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Przez 17 lat członkostwa Polski w UE dzięki Funduszom Europejskim (FE) i środkom krajowym zostało zrealizowanych 287 tysięcy projektów o wartości ponad biliona złotych obejmujących niemal każdą sferę naszego życia, z czego ponad 667 miliardów złotych to środki unijne - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Dobrze zainwestowane przez Polskę Fundusze Europejskie widać niemal na każdym kroku. W latach 2014-2020 to tysiące kilometrów wybudowanych dróg i autostrad, nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach czy wsparcie dla blisko półtora miliona osób bezrobotnych. Również dzięki tym środkom ponad 7 tysięcy obiektów zostało dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To tylko część projektów, które powstały przy wsparciu pieniędzy unijnych i krajowych - wylicza minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

W ciągu ostatnich siedmiu lat Polska zrealizowała prawie 90 tysięcy nowych projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Warto podkreślić, że średnia wartość jednego projektu wzrosła z 2,7 miliona złotych w latach 2007-2013 do około 3,6 miliona złotych w latach 2014-2020. W przeliczeniu każdy z nas otrzymał prawie 18 tysięcy złotych. W ciągu 17 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej każdy kilometr kwadratowy naszego kraju został dofinansowany 2,2 miliona złotych.

Fundusze Europejskie (FE) w zauważalny sposób wpłynęły na życie Polaków. Od 2004 roku wybudowanych i zmodernizowanych zostało prawie 20 tysięcy kilometrów dróg i autostrad oraz prawie 10 tysięcy sieci wodociągowej. W trosce o środowisko wybudowano i zmodernizowano 749 oczyszczalni ścieków.

Dzięki pieniądzom unijnym w latach 2014-2020 blisko 190 tysięcy osób otrzymało bezzwrotne wsparcie na założenie firmy. Blisko 115 tysięcy nauczycieli w ciągu ostatnich siedmiu lat podniosło swoje kompetencje. Fundusze Europejskie w znacznym stopniu przyczyniły się także do realizowania prac i projektów badawczo-rozwojowych. Prawie 5,5 tysiąca jednostek naukowych i przedsiębiorstw zostało wspartych w tym zakresie.

W latach 2021-2027 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 770 miliardów złotych. - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad sposobem zainwestowania funduszy z nowego rozdania, które na unijnym szczycie wynegocjował premier Mateusz Morawiecki. Prace ministerstwa dotyczą polityki spójności, Funduszu Odbudowy, inicjatywy ReactEU i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zainwestujemy je przede wszystkim w rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz zapewnianie nowych miejsc pracy - obiecuje minister Tadeusz Kościński.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl