We wtorek 6 kwietnia rozpoczął się pierwszy etap konkursu na prezesa IPN. Do 9 kwietnia ma potrwać sprawdzanie dokumentów złożonych przez kandydatów - m.in. pod kątem wymogów ale też kwestii lustracyjnych. Lista kandydatów, którzy wejdą do II etapu zostanie przedstawiona 22 kwietnia, a pod koniec miesiąca ma się odbyć jawne wysłuchanie przez Kolegium IPN (transmisja będzie dostępna na stronie internetowej BIP IPN).
Powinniśmy już wówczas wiedzieć, czy gdańszczanin, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki jest na liście kandydatów.
Karol Nawrocki: Muzeum Westerplatte zbudujemy w ciągu kilku lat. 1 września chcemy dokonać wkopania kamienia węgielnego [ROZMOWA]
Wg nieoficjalnych informacji Polsat News i "Rzeczpospolitej", kandydatura Nawrockiego ma silną pozycję wśród części działaczy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. szefostwa ministerstwa kultury, Piotra Glińskiego i Jarosława Sellina.
Cenią go za zaangażowanie w sprawę budowy nowego muzeum na Westerplatte, na terenach, które rząd "przejął" w 2019 roku od samorządu Gdańska. Uznawany jest za "lojalnego" ale i sprawnego menedżera, który radzi sobie z zarządzaniem podległej sobie placówce, a także organizacją m.in. obchodów rocznicowych wybuchu II wojny światowej (był pełnomocnikiem ministra do spraw organizacji obchodów 80 Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej).
Z Muzeum II Wojny Światowej na prezesa IPN? Nieoficjalnie Ka...
Zaznaczmy, Karol Nawrocki (rocznik 1983) jest naukowcem (specjalizuje się w historii najnowszej), działaczem społecznym i sportowym. Pracował w gdańskim oddziale IPN, cztery lata temu został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
- Sprawy mojego potencjalnego kandydowania na urząd Prezesa IPN postanowiłem nie komentować do momentu oficjalnego komunikatu Kolegium IPN dot. kolejnych etapów procedury konkursowej - mówi sam Karol Nawrocki. - Dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zadaniem priorytetowym na najbliższe lata jest budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jest to szczególnie ważny i potrzebny projekt, w który wkładany jest ogrom energii, pracy i wiedzy. Inwestycja ta nie jest w żaden sposób zagrożona, a efekty działań są na bieżąco prezentowane, w myśl transparentnej i konsekwentnej strategii komunikacji instytucji.
Pięcioletnia kadencja obecnego prezesa IPN, Jarosława Szarka minie w lipcu. Kandydata na nowego szefa wskaże Kolegium IPN, a dalsza procedura wyboru przebiegać będzie w Parlamencie. Kandydatura musi uzyskać poparcie zarówno Sejmu jak i Senatu.
