Impreza gości we Wrocławiu od 11 lat. Wcześniejsze edycje odbywały się w innych miastach, ale organizatorzy doszli do wniosku, że stolica Dolnego Śląska będzie dobrym tłem dla kryminalnych opowieści oraz spotkań, więc od 2009 r. fani i twórcy opowieści grozy tłumnie zjeżdżają właśnie tutaj.
- Każdego roku przed rozpoczęciem festiwalu przeprowadzamy konkurs na opowiadanie kryminalne. Autorzy najlepszych zapraszani są później na warsztaty, gdzie pod okiem profesjonalistów pracują nad swoimi tekstami, a także słuchają wykładów. Już kilkanaście osób spośród naszych uczestników zadebiutowało później na rynku literackim z własnymi powieściami - opowiada organizatorka wydarzenia, Ewa Dąbrowska.
Tegoroczne warsztaty poprowadzą Mariusz Czubaj, Wojciech Chmielarz i Marta Guzowska, która kilka lat wcześniej sama w nich uczestniczyła jako słuchaczka.
16. edycja imprezy rozpocznie się premierą książki znanego ukraińskiego twórcy, Jurija Andruchowycza. Wieczór autorski poprowadzi pomysłodawca i dyrektor festiwalu, Irek Grin.
Gwiazdy na festiwalu
Jak każdego roku, przez najbliższy tydzień we Wrocławiu będzie można spotkać twórców, których fanom opowieści grozy przedstawiać nie trzeba:
- Sebastian Fitzek - autor nr 1 w Niemczech,
- Bernard Minier - francuski pisarz, autor cyklu o komisarzu Martinie Servazie,
- Wojciech Chmielarz - autor kryminałów, dziennikarz,
- Mariusz Czubaj - pisarz, antropolog kultury,
- Jacek Dehnel - poeta, prozaik, felietonista,
- Katarzyna Puzyńska - pisarka, psycholożka.
To jedynie kilka najbardziej znanych nazwisk gości tegorocznej edycji festiwalu. Pełna lista znajduje się na stronie internetowej organizatora.
- Za każdym razem pozytywnie zaskakuje nas różnorodność publiczności. W naszych wydarzeniach udział biorą ludzie w każdym wieku. Przychodzi naprawdę sporo osób i to nas cieszy - mówi Ewa Dąbrowska.
Każdy dzień festiwalu to także przeróżne otwarte wykłady organizowane w Klubie Proza we Wrocławiu. W tym roku uczestnicy posłuchają między innymi o tym, jak wypromować kryminalny bestseller, jak odróżnić fikcję o zbrodni od prawdy o niej, czy jak pracować nad wyobraźnią, aby nauczyć się pisać. W czwartek będzie można także zmierzyć się w ramach Turnieju Jednego Wiersza Kryminalnego. W jury zasiądą m.in. Wojciech Chmielarz i Mariusz Czubaj. Od dzisiaj do niedzieli działa również kiermasz książek gościu festiwalu.
Nagrody
Najważniejszym punktem imprezy jest przyznanie Nagrody Wielkiego Kalibru. Wręczenie statuetek najlepszemu pisarzowi grozy lub sensacji zaplanowane jest na sobotni wieczór. Dzień wcześniej twórcy spotkają się jeszcze z jurorami i czytelnikami, aby podyskutować na temat nominowanych dzieł. Później komisja podejmie ostateczną decyzję. A jest o co walczyć. Oprócz prestiżu, Nagroda Wielkiego Kalibru to także 25 tysięcy złotych.
Dotychczasowymi laureatami byli: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj (dwukrotnie), Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński, Wojciech Chmielarz, Jakub Szamałek i Ryszard Ćwirlej.
Podczas festiwalu także uczestnicy przyznają swoje wyróżnienie. Do wytypowanego przez nich autora trafi Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru i 5 tysięcy złotych. Głosować można do północy 31 maja poprzez wysłanie wiadomości sms. Szczegóły plebiscytu dostępne są tutaj.
Przeczytaj także:
Burze, tornada, cyklony. Najbardziej fotogeniczne zjawiska atmosferyczne - zdjęcia i filmy
