30 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu niedzielnego handlu. Tym samym zakupy jedynie w dwa takie dni w miesiącu stały się faktem. Odczujemy to po raz pierwszy w niedzielę 11 marca - „debiutuje” z zakazem.
Teraz są czynne do godziny 21.00
Pracownicy boją się, co czeka ich w soboty, gdy klienci zaczną szturmować sklepy. Mają czego i nie tylko muszą spodziewać się tłumu lecz również, że będą pracować dłużej - w piątki i soboty. Takie nieoficjalne informacje nadchodzą z Biedronki i Lidla.
Obecnie większość sklepów Biedronka jest czynna w dni powszednie i soboty od godz. 7.00 do godz. 21.00, natomiast w niedziele od godz. 9.00 do 20.00.
Jak zmieni się grafik od marca?
- Jesteśmy na etapie analiz dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów - odpowiada dyplomatycznie Jeronimo Martins, właściciel Biedronki. - Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie, ale podkreślamy, że ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem i tak, aby zaspokoić oczekiwania zakupowe naszych klientów.
Również Lidl w tygodniu jest otwarty w godz. 7.00 - 21.00, w soboty od 7.00 do 21.00, a w niedziele od 8.00 do 19.00.
Lidl potwierdza, że w piątki i soboty będzie pracował dłużej, czyli w piątki i soboty do godziny 22.00.
- Jak pokazują liczne badania opinii publicznej ustawa już teraz, przed wejściem w życie budzi coraz większy opór wśród społeczeństwa - twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych.
„To jest złe dla pracodawców i pracowników”
- Jest złym rozwiązaniem ze względu na liczne, niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, konsumentów oraz ze względu na wady legislacyjne tej ustawy. Jako stowarzyszenie w trakcie prac nad ustawą wielokrotnie wskazywaliśmy zawarte w niej błędy i wnioskowaliśmy o jej odrzucenie przez parlament, a następnie przez prezydenta - komentuje Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.
Zamiast w niedziele, będziemy szturmować sklepy w soboty
W tym roku sklepy zostaną zamknięte: 11 i 18 marca; 1, 8, 15 i 22 kwietnia; 13 i 20 maja; 10 i 17 czerwca; 8, 15 i 22 lipca; 12 i 19 sierpnia; 9, 16 i 23 września; 14 i 21 października; 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.
Będą mogły być otwarte w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą tę wielkanocną oraz ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
