Zaklęci rycerze na szczycie Kruczej Skały. Jakie tajemnice skrywa zamek w Rabsztynie? Zobaczcie ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Zamek w Rabsztynie
Zamek w Rabsztynie fotopolska.eu
Wzniesiony na Rabsztyńskim wzgórzu, zamek kryje w sobie fascynującą historię i tajemnice minionych czasów. Przez wieki zmieniali się tu nie tylko władcy, ale i opowieści. Legendy o zaklętych rycerzach krążących na szczycie Kruczej Skały to zaledwie przedsmak tego, co kryją mury zamku w Rabsztynie. Dziś warownia stoi jako świadek minionych epok, gotowa na odsłonięcie kolejnych sekretów.

Na szczycie Kruczej Skały - historia zamku w Rabsztynie

Historia zamku w Rabsztynie, choć otoczona tajemnicą co do daty powstania, pełna jest niezwykłych wydarzeń i ważnych postaci, które przyczyniły się do jego kształtu i losów. Pierwsze ślady warowni na wapiennej skale datowane są na drugą połowę XIII wieku, co czyni z niego jedną z najstarszych budowli tego typu w regionie. Stanowił on strategiczną strażnicę graniczną z Czechami oraz ważny punkt kontrolny na szlaku handlowym z Krakowa do Wrocławia.

Zobaczcie, jak zmieniał się na przestrzeni lat zamek w Rabsztynie!

Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, przechodząc przez ręce znaczących rodów szlacheckich, Melsztyńscy, Tęczyńscy czy Bonerowie to tylko niektóre z rodów. W XV wieku doszło do ważnych przeobrażeń, m.in. przebudowy zamkowej wieży i studni, na prośbę wojewody krakowskiego Jana z Tarnowa.

Następne stulecia to okres różnorodnych wydarzeń, od konfliktów zbrojnych po przejęcia majątku przez kolejne rody szlacheckie, aż po pożary i zniszczenia w czasie potopu szwedzkiego. Mimo prób odbudowy, zamek stopniowo tracił na znaczeniu i został opuszczony na początku XVIII wieku.

Współczesny świadek historii

Współcześnie ruiny zamku w Rabsztynie stanowią ważny obiekt turystyczny i kulturalny. Coroczne turnieje rycerskie przyciągają wielu odwiedzających, a częściowa rekonstrukcja, przeprowadzona przez lokalne stowarzyszenia i władze, przywróciła część dawnej świetności historycznej warowni. Oprócz swojego znaczenia historycznego, zamek w Rabsztynie pojawił się także na dużym ekranie, w filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem" w reżyserii Giacomo Battiato.

Zaklęci rycerze

Według miejscowych legend, pod ruinami zamku kryje się drugi, zaklęty zamek, który czeka na swoje odkrycie. W jego komnatach śpią skamieniali: chłopiec z pierścieniem z brylantami oraz dziewczynka z naszyjnikiem z perłami. Raz w roku, w Niedzielę Palmową, pierścień chłopca obraca się, budząc rycerzy do odświętnego ucztowania. Legenda nie wyjaśnia, kim są te postaci ani dlaczego są skamieniałe. Ta tajemnicza opowieść przyciągają od wieków zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał zamek w Rabsztynie!

Podziemne korytarze

Według miejscowej legendy, zamek był połączony podziemnym przejściem z Januszkową Górą lub kościołem w Olkuszu. Ta tajemnicza historia przyciągała poszukiwaczy skarbów, którzy w XIX wieku wysadzili w powietrze wieżę zamkową. Nawet dzisiaj, w erze współczesnej, zamek kusi amatorów odkryć. W latach 90. XX wieku, podczas rutynowej kontroli ruin, konserwator zabytków odkrył świeży otwór prowadzący do podziemnej komnaty. Archeolodzy, którzy przeprowadzili dalsze wykopaliska, znaleźli fragmenty posadzki i ceramiczne kafle z XVII wieku, ukryte głęboko pod ziemią.

Zamek w Rabsztynie

Zaklęci rycerze na szczycie Kruczej Skały. Jakie tajemnice s...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl