Koniec roku szkolnego 2020/2021
To był kolejny rok szkolny w dobie pandemii koronawirusa. Przez większość czasu uczniowie uczyli się zdalnie. Dopiero 31 maja wróciła nauka stacjonarna w szkołach dla wszystkich uczniów. Wcześniej, bo 4 maja do szkoły mogły wrócić dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach starsi uczniowie. Rok szkolny nie został jednak wydłużony (przez pandemię), by nadrobić materiał. Szkoła pracowała bowiem zdalnie. Nauczyciele i uczniowie byli już przyzwyczajeni do takiego trybu zajęć.
Rok szkolny 2020/2021 zakończy się według wcześniejszego rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji rok szkolnego. Zajęcia w szkołach zakończą się w piątek, 25 czerwca 2021 roku. Wakacje rozpoczną się 26 czerwca i potrwają do 31 sierpnia.
Rok szkolny 2020/2021 kończy ok. 520 tys. uczniów i słuchaczy szkół różnych typów oraz ponad 160 tys. przedszkolaków z województwa śląskiego. Około 28 tys. uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników skończyło szkołę w kwietniu. Ponad 40 tys. uczniów klas ósmych kończy szkołę podstawową, natomiast swoje pierwsze świadectwa szkolne odbierze ponad 42 tys. pierwszoklasistów.
- Uczniowie i słuchacze zdobywali wiedzę w 2830 szkołach różnych typów, a najmłodsi- w wieku od 3 do 6 lat - korzystali z opieki i nauki w ponad 1600 przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego - mówi Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach. - W woj. śląskim funkcjonuje również prawie 1000 różnego rodzaju placówek, w których uczniowie mogą rozwijać zainteresowania, a dorośli – zdobywać dodatkowe kwalifikacje i umiejętności. Funkcjonuje również grupa placówek przeznaczona dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Natomiast w 125 poradniach psychologiczno – pedagogicznych na wsparcie mogli liczyć uczniowie i rodzice - informuje Anna Kij.
Zakończenie roku szkolnego a pandemia koronawirusa
W tym roku szkoły mogą zorganizować tradycyjne zakończenia roku z uroczystym wręczeniem świadectw i nagród. Decyzja zależy od dyrektorów placówek. Oczywiście szkoły muszą przestrzegać zasad epidemiologicznych obowiązujących w kraju.
- Najważniejsze jest zdrowie uczniów i pracowników i to, żeby wirus się nie rozprzestrzeniał. Szkoły muszą przestrzegać ogólnych zasad epidemiologicznych obowiązujących w kraju. Trzeba zachować dystans, nie gromadzić na małej przestrzeni dużej liczby uczniów, oczywiście trzeba pamiętać też o dezynfekcji i maseczkach - mówi Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach.
- Dyrektorzy indywidualnie podejmują decyzje w sprawie organizacji zakończenia roku szkolnego. Jeżeli pogoda dopisze, to można je zorganizować na wolnych powietrzu. Myślę, że takich tradycyjnych apeli, gdy cała szkolna młodzież jest stłoczona w sali gimnastycznej raczej nie będzie, zwłaszcza w tych większych szkołach. Niezależnie bowiem od tego, że teraz jest mało zakażeń koronawirusem, to cały czas trzeba pamiętać o zachowaniu dystansu, maseczkach i dezynfekcji - dodaje Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2021/2022
Powrót do szkół 2021. Powrót uczniów do nauki stacjonarnej będzie uzależniony od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Jeżeli utrzyma się niski przyrost zakażeń, wtedy uczniowie, tak jak i teraz, będą mogli uczyć się w szkolnych ławach. Taki jest plan, ale to może się jeszcze zmienić.
- Od września wrócą zajęcia stacjonarne w szkołach. Oczywiście są to wczesne ustalenia, gdyż powrót uczniów do szkoły będzie uzależniony od sytuacji epidemiologicznej. Zakładamy jednak, że 1 września wróci nauka stacjonarna - mówi Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Nie przeocz
Szczepienia dzieci i młodzieży
Trwa walka z pandemią koronawirusa. 7 czerwca przeciwko COVID-19 rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat w ramach Narodowego Programu Szczepień. Razem z grupą 16-18 lat zaszczepić się może ponad 2,5 mln uczniów z ok. 24 tys. szkół i placówek oświatowych. Dodatkowa akcja szczepień dla uczniów zostanie zorganizowana we wrześniu, po ich powrocie z wakacji.
- Szczepienia organizowane przez szkoły dla uczniów rozpoczną się we wrześniu i będą dobrowolne. W drugim tygodniu września będą zbierane kwestionariusze medyczne od rodziców dzieci, które się do tego czasu nie zaszczepią. Na podstawie kwestionariuszy od 13 do 17 września przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach – podkreślił na konferencji 1 czerwca Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Obecnie w szkołach trwa akcja akcja informacyjna o szczepieniach, która będzie kontynuowana także po wakacjach od 1 do 3 września 2021 r. Kolejny krok to zbieranie przez dyrektorów szkół kwestionariuszy ze zgodą od rodziców bądź opiekunów. Ten etap będzie trwał od 6 do 10 września.
W trzecim tygodniu września (od 13 do 17 września) odbędzie się tzw. tydzień szczepień, podczas którego wszyscy chętni uczniowie będą mogli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.
Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych. Oczywiście w przypadku dzieci o ich szczepieniu decydują rodzice. Pełnoletni uczniowie mogą decyzję o szczepieniu podjąć indywidualnie.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
