Akcja zbierania darów ruszyła w sobotę - dwa dni po ataku Rosji na Ukrainę. Przez kilka dni tłumy zakopiańczyków odwiedzały punkt przy Alejach 3 Maja, gdzie zbierano potrzebne towary. W akcji zbierania, segregowania i przygotowywania do transportu darów pomogli sami Ukraińcy mieszkający na stałe w Zakopanem.
Lokal przy Alejach 3 Maja zapełniał się z każdą godziną. - Nasi mieszkańcy okazali wielkie serce - mówili pracujący tam ludzie.
W sobotę towar został zapakowany na tira, który następnie w niedzielę wyjedzie w kierunku Przemyśla. Tam na przejściu granicznym zebrane dary zostaną przekazane wysłannikom miasta Stryj koło Lwowa - które jest miastem partnerskim dla Zakopanego.
Choć udało się wysłać na Ukrainę tira z darami, zbiórka nadal będzie kontynuowana.
- Zbiórka nadal będzie prowadzona w punkcie przy Al. 3 Maja 5 od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 i 15-17 - informuje urząd miasta Zakopane.
Potrzebne produkty to żywność długoterminowa (kasze, konserwy, makarony, ryż, zupy błyskawiczne, cukier, olej, kawa, herbata, żywność liofilizowana, płatki śniadaniowe), śpiwory, koce, materace, rozkładane łóżka, materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne, jednorazowe naczynia i sztućce, ręczniki papierowe, artykuły dla niemowląt i małych dzieci (pampersy, mokre chusteczki, kaszki, słoiczki typu gerber, mleko modyfikowane, owocowe tubki, kosmetyki do higieny – żele i płyny do mycia, kremy na odparzenie, nowe butelki, nowe smoczki).
Zbiórki na terenie Zakopanego są prowadzona także przez wszystkie szkoły podstawowe, parafie oraz oznakowane sklepy i apteki, które zgłosiły się do akcji.
Równocześnie w urzędzie miasta przy ul. Kościuszki 13 od poniedziałku 7 marca, zostanie uruchomiony punkt informacji dla obywateli Ukrainy, którzy już przyjechali do Zakopanego.
- Punkt informacji będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17. W sobotę i niedzielę nadal będzie czynna całodobowa infolinia, na którą dzwoniąc będzie można uzyskać informacje o pomocy na terenie Zakopanego. Numer infolinii to 504 920 482 - dodaje urząd miasta.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
