Zapłacą za kłopot po szczepieniu? Powstanie Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych

Szymon Zięba
Fot. 123rf
Urzędnicy proponują świadczenie opiekuńcze po wystąpieniu poważnych odczynów poszczepiennych.

Urzędnicy szykują nie kij, a marchewkę w sprawie obowiązkowych szczepień? Jak się dowiedzieliśmy, trwają prace nad powołaniem Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. Dzięki temu rodzice, u których podopiecznych wystąpią poważne odczyny poszczepienne, będą mogli ubiegać się o świadczenie opiekuńcze.

Tymczasem na Pomorzu lista niezaszczepionych dzieci jest zatrważająco długa. Z ostatnich danych sanepidu wynika, że na koniec listopada 2017 roku w naszym województwie mowa była o ponad 2800 dzieci niezaszczepionych z powodu uchylania się rodziców od szczepień ochronnych!

Źle sytuacja wygląda np. w Gdańsku (w tym czasie było 826 niezaszczepionych z tego powodu dzieci) czy Gdyni (475 przypadków). – W sumie, od początku ubiegłego roku do końca listopada 2017 r., powiatowi inspektorzy sanitarni województwa pomorskiego przesłali do wojewody 298 wniosków o wszczęcie egzekucji administracyjnej – mówi Anna Obuchowska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Zauważa, że wzrost liczby osób uchylających się od szczepień związany jest „z coraz agresywniejszymi działaniami przeciwników szczepień”.

– W ostatnich latach w województwie pomorskim, podobnie jak na terenie całego kraju, obserwuje się narastanie tendencji unikania wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych u dzieci i młodzieży – przyznaje Anna Obuchowska.
Zaznacza, że ta sytuacja jest przede wszystkim „efektem propagowania pseudonaukowych hipotez o przyczynianiu się szczepień do rozwoju niektórych chorób, przede wszystkim autyzmu”. – Pomimo iż doniesienia te okazały się fałszywe, co udowodniono i zweryfikowano w oparciu o badania naukowe, to jednak poglądy antyszczepionkowe są coraz częściej artykułowane przez różne grupy społeczne, niezależnie od stopnia wykształcenia, czy też statusu materialnego – podkreśla przedstawicielka sanepidu.
Wśród innych powodów unikania wykonywania obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych ekspertka wymienia również: odrębność kulturową, religijną lub etniczną, wpływy środowisk propagujących medycynę alternatywną, coraz bardziej popularne prowadzenie stylu życia „w zgodzie z naturą” oraz... powszechny dostęp do forów i stron internetowych tworzonych przez przeciwników szczepień.

Tymczasem, jak usłyszeliśmy w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych jest „wyrazem odpowiedzialności państwa, które wprowadziło na drodze prawnej obowiązek realizacji szczepień dzieci”.

– Szczepionki są najbezpieczniejszymi produktami leczniczymi, nie są pozbawione ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Do poważnych odczynów poszczepiennych dochodzi wybitnie rzadko – kilka do kilkunastu rocznie – mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Tłumaczy, że warunkiem koniecznym do ubiegania się o świadczenie opiekuńcze ma być przynajmniej 14-dniowa hospitalizacja, związana z wystąpieniem przynajmniej jednego objawu „wymienionego w rozporządzeniu ministra zdrowia, jakie zostanie wydane do ustawy, pokrywającego się z niepożądanymi odczynami wymienionymi w Charakterystyce Produktu Leczniczego”.
– Na świadczenie opiekuńcze – 500 złotych za każdy dzień hospitalizacji (maks. 70 000 zł) – będą mogli liczyć rodzice lub opiekunowie dzieci, które zostały zaszczepione jedną ze szczepionek obowiązkowych – zaznacza rzecznik GIS.

Zgodnie z projektem ustawy Fundusz Kompensacyjny ma być finansowany z wpłat firm farmaceutycznych, które w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych dostarczają szczepionki do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych.
Wpłata ma stanowić nie więcej niż 2 procent brutto danej umowy.

– Wypłata świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego nie zamyka możliwości do dalszego ubiegania się o rekompensatę lub zadośćuczynienie w drodze postępowania przed sądem cywilnym, gdzie nie ma określonej górnej granicy odszkodowania lub zadośćuczynienia, ale czas oczekiwania na rozstrzygnięcie (i wypłatę) jest znacząco dłuższy – zaznacza urzędnik.
Co istotne, uzyskanie świadczenia w ramach Funduszu Kompensacyjnego ma być możliwe na wniosek opiekunów dziecka, który będzie oceniany pod względem formalnym i merytorycznym.

– O wypłacie świadczenia decyduje minister na podstawie opinii lekarza, wchodzącego w skład pięcioosobowego zespołu opiniodawczego Funduszu Kompensacyjnego Narodowego PSO, który będzie działał przy ministerstwie zdrowia h podsumowuje Jan Bondar.
Projekt jest po konsultacjach społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl