Zobacz wideo: Więcej radarów na polskich drogach. Zapłaci za to Unia
Zarobki w policji w 2021 roku. Co składa się na pensję policjanta?
Praca w policji jest wymagająca i wiąże się często niebezpiecznymi sytuacjami. Ile dziś zarabiają policjanci? Ich wynagrodzenia składają się z uposażenia zasadniczego i dodatków. Wysokość uposażenia zasadniczego policjanta jest uzależniona od grupy zaszeregowania, stanowiska służbowego oraz wysługi lat. Dodatki do wynagrodzenia policjanta są określone w ustawie, związane są z posiadanym stopniem, dotyczą również kwot wypłacanych na zakup nowego umundurowania, trzynastych pensji i świadczeń socjalnych.
Polecamy
Podwyżki w policji. Ile zarabiają policjanci na poszczególnych stanowiskach?
W 2020 roku policjanci otrzymali wywalczone w 2018 roku podwyżki w wysokości 500 zł. Od tamtej pory nowych podwyżek nie było. Po tym wzroście, jak podaje Dziennika Gazeta Prawna, średnie zarobki policjantów w kraju 2020 roku wynosiły:
- kursant - 2824 zł
- kursant do 26. roku życia -3014 zł
- kursant po 26. roku życia - 2884 zł
- policjant - 3858 zł
- dzielnicowy / kontroler ruchu drogowego - 4508 zł
- detektyw / asystent - 4787 zł
- kierownik referatu - 5480 zł
- komendant powiatowy (miejski, rejonowy) -8418 zł
- komendant wojewódzki Policji - 10910 zł
- zastępca Komendanta Głównego Policji - 14658 zł
- komendant Główny Policji -16764 zł
Jakie są zarobki w PKP w 2021 roku? Tyle zarabia dróżnik, ko...
Świadczenia dodatkowe w policji
Wynagrodzenie w policji to także dodatkowe świadczenia pieniężne, które są zapisane w ustawie. Są to między innymi
- zasiłek na zagospodarowanie
- nagrody oraz zapomogi
- nagrody jubileuszowe
- dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zleconych zadań wykraczających poza obowiązki służbowe
- rekompensata pieniężna w zamian za czas służby przekraczający normę
- należności za podróże służbowe i przeniesienia
- świadczenie motywacyjne
- świadczenia związane ze zwolnieniem ze służby
- świadczenie pieniężne w zamian za wyżywienie
Jak zostać policjantem? Jakie są wymagania?
Każdy kto chce zostać policjantem musi najpierw przejść procedurę rekrutacyjną i zacząć najczęściej od pracy w prewencji. Nie ma możliwości, aby od razu trafił na wyższe stanowisko. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wraz z nabywaniem umiejętności i doświadczenia awansował.
Zarobki w straży pożarnej 2021: ile zarabiają polscy strażac...
Kandydat do pracy w policji musi posiadać polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystać z pełni praw publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i odpowiednie zdolności fizyczne i psychiczne do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Polecamy
Procedura kwalifikacyjna zaczyna się od oceny złożonych dokumentów i sprawdzenia w ewidencjach oraz rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu kandydata. Potem przychodzi czas na test wiedzy, który obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania policji. Kolejny etap to test sprawności fizycznej sprawdzający szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Następnie w czasie testu psychologicznego bada predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby w policji.
Końcowa część to rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska badająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Gdy przejdzie pozytywnie wszystkie etapy zostaje skierowany na kurs, a po jego zakończeniu zostaje mianowany policjantem.
