Spis treści

Kiedy siać groch?
Decydując się na uprawę grochu, warto znać termin siewu. Nasiona strączków wysiewa się już w marcu. Groch siewny ma dwie formy – jadalną lub pastewną. Ta pierwsza potrzebuje znacznie lepszych warunków glebowych. Wczesne umieszczenie nasion w ziemi, przy stosunkowo niskich temperaturach, daje czas na jarowizację.
Im rejon cieplejszy, tym wcześniejszy termin siewu grochu. Podobnie jak w przypadku innych upraw, czas siewu jest zróżnicowany regionalnie. Na terenie Wielkopolski, centralnej i południowej Polski przypada od połowy marca do końca miesiąca. Na północy kraju siewy przesuwają się na początek kwietnia, pisaliśmy na strefaagro.pl.
Humorystycznym potwierdzeniem może być przysłowie: „Kto sieje groch w marcu, zbiera w garncu, a kto w maju zbiera w jaju”, czytamy na stronie Polskiego Związku Działkowców.
Optymalna temperatura wzrostu to od 13 stopni Celsjusza, a więc kiełkowanie zaczyna się już w okresie wiosennym. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu. Rowki do wysiewu powinny mieć maksymalnie 5 cm głębokości, warto zachować odległość do 6 cm między roślinami oraz ok. 15 cm między rzędami.
Groch zbiera się od połowy czerwca do połowy lipca. Działkowcy radzą, aby miejsce po strączkach wykorzystać np. na uprawę sałaty, rzodkiewki lub kopru.
W tym towarzystwie groch czuje się idealnie
Oprócz zasad uprawy trzeba mieć na uwadze sąsiedztwo grochu. Przy odpowiednim podziale grządek można uzyskać dorodne zbiory. Szczególnie dobrym sąsiedztwem są warzywa kapustne, a przed chorobami groch może ochronić rumianek.
Oto lista przyjaciół grochu:
- kalarepa,
- brokuł,
- kapusta,
- kalafior,
- ogórek,
- marchew,
- burak,
- rzodkiewka,
- truskawka,
- mięta,
- koper.
Z tymi roślinami groch się nie polubi
O ile są warzywa i zioła korzystne dla wzrostu plonów grochu, o tyle znajdą się te, które mogą je osłabić. Groch nie polubi się np. z kwiatami jaskrowatymi, jak mieczyk czy miłek.
Groch odradza się siać obok:
- cebuli,
- pomidora,
- fasoli,
- ziemniaka,
- szczypiorku.