Melzacka (YKP Gdynia) i Jankowiak (OŚ AZS Poznań) systematycznie poprawiają swoje notowania. Rozpoczęły zmagania od 15. pozycji, a następnie były 13., siódme oraz piąte, w sumie okazały się najlepsze w trzech z 15 wyścigów. Ich strata do trzeciego miejsca, które zajmują Hiszpanki Tamara Echegoyen i Paula Barcelo jest już jednak znacząca, bo wynosi 27 punktów.
Na czele stawki 36 załóg z 19 państw znajdują się mistrzynie Starego Kontynentu Holenderki Odile van Aanholt i Annette Duetz oraz wicemistrzynie Europy Szwedki Vilma Bobeck i Rebecca Netzler.
W klasie 49er, w której rywalizuje 65 ekip z 23 krajów, w trzech ostatnich wyścigach świetnie popłynęli Przybytek i Piasecki. Reprezentanci AZS AWFiS Gdańsk dotarli na metę na piątej, drugiej i czwartej pozycji, dzięki czemu awansowali z 13. na szóste miejsce.
Zdecydowanie gorzej radzili sobie Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) – ich lokaty to 22, 15 oraz 22. Biało-czerwoni spadli z szóstej na 14. pozycję, na 21. miejscu sklasyfikowani są Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).
W czołowej trójce nie zaszły zmiany. Liderują srebrni medaliści mistrzostw Europy Holendrzy Bart Lambriex i Floris van de Werken, którzy wyprzedzają braci Sime i Mihovila Fantelę z Chorwacji oraz mistrzów Starego Kontynentu Hiszpanów Diego Botina i Floriana Trittel Paula.
W katamaranach Nacra 17 tylko kataklizm mógłby odebrać mistrzowski tytuł Włochom Ruggero Ticie i Caterinie Banti. Mistrzowie olimpijscy z Tokio i triumfatorzy lipcowych mistrzostw Europy w duńskim Aarhus wygrali 13 z 15 wyścigów.
Drudzy są kolejni żeglarze z Italii, brązowi medaliści czempionatu Starego Kontynentu Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei, a na trzecie miejsce awansowali wicemistrzowie olimpijscy Brytyjczycy John Gimson i Anna Burnet. Wśród 34 mieszanych ekip z 16 państw tradycyjnie nie ma Polaków.(PAP)
