Żelazny Szlak Rowerowy czeka na rowerzystów. Ale uwaga, że wolno przekraczać granicy z Czechami!
Żelazny Szlak Rowerowy to świetny pomysł na weekendową wycieczkę, ale uważajcie, by na pętli przypadkiem nie przejechać na czeską stronę. Na razie obowiązuje zakaz.
Żelazny Szlak Rowerowy na Śląsku to bajeczna i najpiękniejsz...
Godów, Jastrzębie, zapraszają na jedną z piękniejszych tras rowerowych na Śląsku – Żelazny Szlak Rowerowy, który biegnie po dawnych nasypach kolejowych. Jest już dostępna aplikacja, która prowadzi – w zależności od wariantu – przez pętlę 53 kilometrową, bądź alternatywny – 42 kilometrowy. Pamiętajmy jednak, by zawracać przed czeskimi Petrovicami!
ŻszR: nie wolno wjeżdżać do Czech
- Polska została sklasyfikowana w Czechach jako kraj o najwyższym poziomie ryzyka zakażenia COVID 19, tym samym wyjazdy do Czech w celach turystycznych nie są możliwe. Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Z uwagi na rosnący poziom zachorowań, apeluję o zachowanie rozwagi przy planowaniu podróży, a także rozważenie odłożenia wyjazdu w czasie do momentu poprawienia się sytuacji epidemicznej w Czechach. Konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji polskich i Republiki Czeskiej dot. przekraczania granicy ze względu na możliwe modyfikacje przepisów spowodowane stanem pandemii – wyjaśnia Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.
Nie przeocz
Przyjazd do Czech na okres powyżej 12 godzin wymaga wypełnienia specjalnego elektronicznego formularza lokalizacyjnego i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72 h przed wjazdem (UWAGA: test antygenowy już nie upoważnia do wjazdu pow. 12 h), a następnie poddania się kwarantannie i powtórzenia testu PCR w Czechach najwcześniej po 5 dniach od wjazdu i nie później niż po 14 dniach od wjazdu.
Zobaczcie zdjęcia Żelaznego Szlaku Rowerowego
Wyjątkiem od powyższych zasad, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m. in.:
- -pracownicy transportu międzynarodowego,
- -podróżujący do Czech na okres nieprzekraczający 12 h z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych lub urzędowych (przy okazaniu dokumentu potwierdzającego cel przyjazdu),
- -pracownicy transgraniczni,
- -uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę,
- -dzieci do lat 5;
- ozdrowieńcy (osoby, które przechorowały COVID-19, nie mają oznak zachorowania i posiadają zaświadczenie od lekarza, o ile nie upłynęło więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR).
Osoby zaszczepione nie zostały objęte powyższym wyjątkiem, mają więc obowiązek testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Test na koronawirusa (PCR wykonany nie później niż do 72 h przed wjazdem lub antygenowy wykonany nie później niż do 24 h przed wjazdem) należy posiadać również na okoliczność tranzytu przez Czechy do 12 h.
Latem pojawią się ładowarki
Na trasie latem pojawią się nowości, więc miejmy nadzieję, że znikną obostrzenia.
- Na jastrzębskim odcinku powstaną dwie stacje do ładowania rowerów elektrycznych o napięciu 230V oraz dwie samoobsługowe stacje do naprawy rowerów. Cztery zewnętrzne ładowarki ulokowane będą w Karwinie – informuje Izabela Grela, rzecznik Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. Jastrzębie z czeską Karviną pozyskały 188 tysięcy na wspólny projekt.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
