300 sztuk tych sympatycznych zwierzaków będzie odstrzelonych w Szczecinie, a także powiatach: gryfickim, kamieńskim, goleniowskim, stargardzkim i gryfińskim. Wielkie strzelanie będzie rozłożone na trzy lata. Akcję mają przeprowadzić członkowie Polskiego Związku Łowieckiego w miejscach, w których bobry powodują znaczące szkody poprzez podtapianie gruntów oraz niszczenie płodów i upraw rolnych.
Na pewno nie będzie to odstrzał pojedynczych bobrów, ale całych - jak to określono - stanowisk. To oznacza, że słynny gumieniecki bóbr, symbol osiedla Gumieńce w Szczecinie jest bezpieczny.
Nie wszyscy się z tym zgadzają. Zamiast odstrzału ekolodzy proponują udrażnianie bobrowych tam, a także odławianie tych ssaków i przeniesienie w inne miejsce. Organizacja WWF Polska przypomina, że dzięki bobrom podnosi się poziom wód gruntowych w borykającej się z suszami Polsce, zwiększa się retencja i bioróżnorodność, a według danych z 2002 roku bobry uchroniły aż 10 tysięcy hektarów lasów przed pożarami. Z kolei z badań prowadzonych przez Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że jedynie 3 proc. stanowisk bobrów w Polsce powoduje szkody. Na Litwie i Łotwie, które zajmują mniejsze terytorium niż Polska, żyje trzy razy więcej bobrów.
Zobacz też: Dzień bez samochodu. Jak szczecinianie wyobrażają sobie życie bez auta?
Polecamy na gs24.pl:
- Wojska Polskiego za trzy lata będzie aleją spacerową [wizualizacje]
- Kraby znów w Szczecinie! "Krabmagedon: Reaktywacja" [wideo, zdjęcia]
- Strajk Kobiet w Szczecinie. Kilka tysięcy osób na czarnym proteście. "Żeby walczyć o godność"
- Gangsterskie porachunki w Szczecinie. Zatrzymani za brutalne pobicie
- Posejdon zamieni się w wielkie nowe centrum [zdjęcia]
Posejdon zamieni się w wielkie nowe centrum [zdjęcia]