ZIELONE ŚWIĄTKI 2018: Kiedy wypadają?
Zielone Świątki to święto ruchome. Oznacza to, że jego data jest związana z terminem Wielkiejnocy. W tym roku Niedziela Wielkanocna miała miejsce 1 kwietnia. Zielone Świątki obchodzi się równo 49 dni (7 tygodni) później. Łatwo to obliczyć. Zielone Świątki 2018 wypadają 20 maja. Zesłanie Ducha Świętego jest celebrowane w niedzielę (w księgach liturgicznych święto jest określane jako Niedziela Zesłania Ducha Świętego).
Zielone Świątki wypadają albo w maju, albo w czerwcu. W tym roku Wielkanoc była wcześniej. Dlatego Zesłanie Ducha Świętego przypada na maj. W 2019 r. Zielone Świątki będziemy obchodzić 9 czerwca, a w 2020 r. 31 maja.
ZIELONE ŚWIĄTKI 2018: Dzień wolny od pracy?
Pierwszy dzień Zielonych Świątków to dzień wolny od pracy. 20 maja 2018 r. nie pracujemy. Warto jednak zaznaczyć, że tego samego dnia wypada zakaz handlu. W Zielone Świątki będą zamknięte sklepy. Wiele lat temu obchodzono dwa dni Zielonych Świątek. Oba były wolne od pracy. Drugi Dzień Zielonych Świątek zniesiono jednak w 1951 r. W ostatnim czasie senatorowie rozważali przywrócenie prawa do wolnego dnia w Drugi Dzień Zesłania Ducha Świętego. Pomysł ten został jednak odrzucony. Motywacje tego odrzucenia na Europejskim Kongresie Gospodarczym skomentował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Stanisław Szwed: Nie przewidujemy zmian w kalendarzu dni ustawowo wolnych od pracy. W tej chwili wprowadziliśmy zakaz handlu w dwie niedziele, w przyszłym roku będzie on rozszerzony. To jest nowa rzeczywistość, w której musimy się odnaleźć.
Co ciekawe, wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego w RP mają prawo do dodatkowego świętowania w poniedziałek. Dla nich drugi dzień Zielonych Świątek jest wolny od pracy. Prawo to reguluje ustawa z dnia 20 lutego 1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej.
ZIELONE ŚWIĄTKI 2018: Co to za święto?
Zielone Świątki to tak naprawdę święto Zesłania Ducha Świętego. Potoczna nazwa uroczystości ma kojarzyć się z wiosną. W czasach przedchrześcijańskich obchodzono święta (na przełomie maja i czerwca) związane z kultem obfitości, zdrowia i rozkwitającej przyrody. Kościół katolicki w podobnym czasie obchodzi pamiątkę Zesłania Ducha Świętego. Według Dziejów Apostolskich wydarzenie to rozgrywało się w pierwszą pięćdziesiątnicę po zmartwychwstaniu Jezusa.
ZIELONE ŚWIĄTKI 2018 - zwyczaje
Zielone Świątki są tradycyjnie powiązane z ludowymi świętami pasterskimi i rolniczymi. Bardzo popularny był kiedyś zwyczaj majenia domów i bram. Najczęściej do tego celu używano brzozowych gałązek. Świeżo ucięte rośliny miały przynieść szczęście i urodzaj gospodarstwu. W niektórych domach podłogę wyściełano pędami tataraku. Dzięki temu najbliższa przestrzeń miała zostać oczyszczona ze szkodników i złych czarów.
Tradycyjnie Zielone Świątki ciągle obchodzą:
- Podhalanie i górale zagórzańscy - zwyczaj nakazuje im palić ogniska na wzgórzach i odpalanie specjalnych pochodni;
- mieszkańcy zachodniej Ukrainy;
- mieszkańcy Dolnej Saksonii.
Zobacz, jak Zielone Świątki obchodzi się w Żywcu: