O jej śmierci Grzegorz Schetyna poinformował w mediach społecznościowych.
Dzisiaj odeszła moja Mama. Danuta Schetyna (1929), żołnierz Armii Krajowej, absolwentka filologii polskiej. Kochała Polskę, zawsze wspierała potrzebujących. Dobry człowiek. Niezmiennie blisko ludzi i ich spraw. Uczyła mnie wszystkiego, także miłości do książek. Żegnaj Mamuś. R.I.P.
Danuta Schetyna była żołnierzem AK, kolporterem prasy konspiracyjnej i łącznikiem Obwodu AK Radomsko, funkcjonowała pod konspiracyjnym pseudonimem „Grażyna”.
Danuta Schetyna przez lata była bardzo przywiązana do tradycji Armii Krajowej
Organizowała uroczystości patriotyczne w Opolu i chętnie brała w nich udział.
- Ta przysięga mówi bardzo dużo o naszym pokoleniu – mówiła w 2015 roku w wywiadzie dla nto pytana o AK-owską przysięgę. - Jest przypomnieniem, że jedną z ważnych form istnienia Państwa Podziemnego było tajne nauczanie. Powstańcy warszawscy wynosili patriotyzm z domu, ale też uczyli się go na tajnych kompletach. Mieliśmy zupełnie inne odniesienia do rzeczywistości niż współczesna młodzież, stąd w rocie przysięgi słowa o staniu na straży honoru Polski. Dla nas znaczyło to, że należy złożyć dla niej ofiarę z życia, i to bez wahania. To, żeby stanąć do walki, po prostu należało się Polsce. Myśmy taki wewnętrzny rozkaz nosili w sobie. Myślę, że i dziś ci powstańcy warszawscy, którzy przeżyli, nie żałują, że brali w nim udział. Obawiam się, że dziś niewielu młodych ludzi może liczyć w domu na przekaz wartości patriotycznych z tamtego czasu. Ta sztafeta pokoleń się w PRL zerwała. W wolnej Polsce niszczą ją podziały społeczeństwa i wzajemna agresja.
Danuta Schetyna angażowała się chętnie w inicjatywy ważne dla Opola
Jedną z takich inicjatyw Danuty Schetyny była zmiany nazwy osiedla ZWM w Opolu na Armii Krajowej.
- Pani Schetynowa przyjechała na Opolszczyznę z mężem i zaangażowała się w działalność nauczycielską – mówi Henryk Wierny, prezes Okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy AK. - Jako kombatantka zaangażowała się mocno w aktywność edycyjną, współtworząc nasz kwartalnik Biuletyn Informacyjny AK. Bardzo dbała o popularyzowanie etosu Armii Krajowej, szczególnie wśród uczniów PSP nr 29 w Opolu im. Armii Krajowej oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stefana „Grota” Roweckiego.
Krystyna Ejzerman, skarbnik Okręgu Opole ŚZŻAK wspomina, iż Danuta Schetyna należała do osób, które od 1990 roku zaangażowały się w działalność kombatancką. - Wtedy tych ludzi było jeszcze dużo. Spotykali się, rozmawiali – skupiał ich wokół siebie kpt. Krzysztof Werner – angażowali się mocno, by pamięć akowską ocalić od zapomnienia.
- Moje pokolenie odchodzi – mówiła kilka lat temu na patriotycznej uroczystości w I LO w Opolu. - Ale widząc patriotyczną postawę młodych ludzi, czuję się spokojna o przyszłość.
