Spis treści
Cyberbezpieczeństwo priorytetem dla firm podczas pracy zdalnej
Praca zdalna stanowi wyzwanie nie tylko z punktu widzenia kultury organizacyjnej firmy. W sytuacji, gdy ludzie wykonują swoje obowiązki spoza biura, używając do tego prywatnego sprzętu, pojawiają się nowe problemy. W modelu pracy stacjonarnej, niemalże każda firma zatrudniała dedykowany zespół IT, którego zadaniem było dbanie o zabezpieczenia sieci korporacyjnej. Praca z domu generuje nowe ryzyka i niebezpieczeństwa czyhające na zatrudnione osoby, które w większości nie mają specjalistycznej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
– Zmiany w Kodeksie Pracy, które niebawem zaczną obowiązywać, nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia każdej osobie zatrudnionej w trybie hybrydowym lub zdalnym niezbędnych do wykonywania pracy narzędzi technicznych. Oddzielając w ten sposób sferę zawodową od prywatnej, zmniejszamy ryzyko, że osoby pracujące w naszej firmie staną się ofiarami np. phishingu i dojdzie do wycieku zarówno prywatnych, jak i firmowych danych – mówi Grzegorz Borowiec, Capgemini Polsk.
Jednocześnie ekspert podkreśla, że „samo zapewnienie firmowego sprzętu nie zagwarantuje jednak znacznej poprawy bezpieczeństwa". Jak zauważa, dodatkowo potrzeba wdrożyć procesy zapewniające m.in. szyfrowanie dysków twardych i pamięci przenośnych na wypadek fizycznej utraty np. kradzieży lub zgubienia.
Firmy muszą stawiać na edukację pracowników
Eksperci podkreślają ponadto, że bardzo ważnym zagadnieniem w dalszym ciągu jest edukacja pracowników. Osoby zajmujące się na co dzień zadaniami z dziedzin niezwiązanych bezpośrednio z cyberbezpieczeństwem, powinny posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat zagrożeń i sposobów ochrony.
– Wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa to w obecnych czasach podstawa – komentuje Michał Mikucki, Capgemini Polska. Jakie są najważniejsze zasady? Ekspert wymienia m.in. ustawianie i regularne zmiany silnych i unikalnych haseł wszędzie, także w domowych sieciach Wi-Fi, nieużywanie sieci publicznych, blokowanie komputerów i przede wszystkim nieprzesyłanie firmowych dokumentów na prywatne maile lub za pomocą komunikatorów.
Dodatkowym aspektem całkowitego odejścia od sztywnego modelu pracy biurowej w przeważającej liczbie firm, jest większe zainteresowanie technologią chmury, która poza tym, że w oczywisty sposób ułatwia pracę zdalną, znacząco wpływa również na poprawę bezpieczeństwa danych.
Musimy się nauczyć funkcjonować w nowych modelach pracy
Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać. W obecnych czasach, kiedy pozyskiwanie talentów stanowi wyzwanie, a konkurencja pomiędzy pracodawcami jest silna, coraz większym priorytetem staje się utrzymanie osób pracujących na dłużej - jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda, w firmach, które wprowadziły na stałe model pracy hybrydowej, rotacja pracowników spadła aż o 1/3.
Aby jednak ten model pracy był bezpieczny zarówno dla firm, jak i dla ich klientów, konieczne jest utrzymywanie najwyższych możliwych standardów cyberbezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów, nowe regulacje prawne z pewnością wesprą takie działania, jednak nie zastąpią profesjonalnego przygotowania po stronie pracodawców.

Każdy w Polsce otrzyma dodatkowe świadczenie niezależnie o dochodów. Trwają prace
Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które przyznawane byłoby każdemu w Polsce - niezależnie od dochodów. Kiedy mógłby ruszyć taki program? Jak tłumaczy ekspert w rozmowie ze "Strefą Biznesu...
