NOWE PRAWO ŁOWIECKIE: BRAK ZGODY NA UDZIAŁ DZIECI W POLOWANIACH I WYKORZYSTYWANIE ŻYWYCH ZWIERZĄT
Senat odrzucił dwie zmiany budzące najwięcej kontrowersji, czyli udział dzieci w polowaniach, i wykorzystywanie żywych zwierząt do szkolenie psów myśliwskich.
Nie ma zgody na obniżenie wieku z 18 do 15 dla małoletnich mogących wziąć udział w polowaniu. Tylko pełnoletni mogą legalnie polować.
Senatorowie odrzucili również przepis na możliwość wykorzystywania żywych zwierząt w szkoleniach psów myśliwskich, czy ptaków łowczych.
ZMIANY W PRAWIE ŁOWIECKIM 2018. Nowe prawo łowieckie
Zmiany w prawie łowieckim dotkną myśliwych posiadających broń. Będą musieli co 5 lat przechodzić badania lekarskie i psychologiczne. Kolejna poprawka ma pozbawić możliwości zasiadania we władzach Polskiego Związku Łowieckiego osobom, które w PRL współpracowały z organami bezpieczeństwa.
W przepisie ustawy przyjętej przez Sejm znajduje się zapis, stanowiący, że w skład organów PZŁ nie będa mogły wchodzić osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972, które były pracownikami, funkcjonariuszami lub żołnierzami organów bezpieczeństwa. Senatorowie poszerzyli tę grupę o współpracowników.
Powyższe zmiany zostały zgłoszone przez senatorów Platformy Obywatelskiej.

NOWE PRAWO ŁOWIECKIE 2018: UCHYLONE KARY ZA PRZESZKADZANIE W POLOWANIU. MINISTER ŚRODOWISKA Z WIĘKSZYM NADZOREM NAD PZŁ
Senat przyjął zmianę znoszącą przepis karny, dotyczący przeszkadzania w polowaniu. Zaakceptowany został również przepis, aby myśliwi nie musieli wskazywać postrzelonych i nieodnalezionych zwierząt w swoich książkach ewidencyjnych.
Znowelizowane prawo łowieckie zwiększa rolę nadzorującą ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. Do niego będzie należało zatwierdzanie statutu związku, powoływanie zarządu głównego oraz powoływanie i odwoływanie Łowczego Krajowego.
POLECAMY NA STREFIE AGRO: