Spis treści
Projekt Lewicy w sprawie wolnej od pracy Wigilii
Projekt dotyczący Wigilii wolnej od pracy złożyła w Sejmie Lewica, która chciała, by zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku.
– Chcemy skończyć z iluzją i ściemą, jaką jest w tej chwili praca w Wigilię – mówiła w niedawnej rozmowie i.pl posłanka Katarzyna Ueberhan, która w Sejmie prezentowała projekt.
Na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny do projektu wprowadzono poprawki Koalicji Obywatelskiej, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2025 roku, a także, by trzy niedziele przed Wigilią były handlowe.
Co przewiduje nowelizacja ustawy?
Nowelizacja zakłada, że od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, jednak trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe. Wprowadzona przez Senat i zaakceptowana w piątek przez Sejm poprawka przewiduje ponadto, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele.
Nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy trafiła do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Wcześniej prezydent deklarował, że może podpisać ustawę
Wcześniej prezydent Andrzej Duda deklarował, że jest gotów podpisać ustawę wprowadzającą wolną Wigilię. Pod koniec października w Radiu ZET mówił, że zgadza się z tym pomysłem, dlatego podpisałby ustawę przygotowaną przez posłów Lewicy.
– Myślę, że zwłaszcza dla kobiet, które (...) mają tutaj swoją rolę - jeżeli chodzi o przygotowanie w wielu domach potraw wigilijnych, więc na pewno paniom byłoby lżej, a i mężczyznom byłoby lżej, bo przecież mnóstwo zakupów trzeba zrobić i przygotować też dom – powiedział.
Andrzej Duda stwierdził, że nie przejmuje się kosztami tego pomysłu, ponieważ „ludziom też się coś należy”.
– Powiedzmy sobie szczerze: w większości przypadków to jest już taka praca „na pół gwizdka”. Ludzie wychodzą z pracy, bo muszą załatwić sprawy, więc to jest taki dzień, który w istocie bardzo umiarkowanie jest dniem przepracowanym. Są zawody, które muszą przepracować solidnie (w ten dzień - Wigilię), jednak w większości przypadków ludzie podchodzą do tego z lekkim przymrużeniem oka – wyjaśnił.
O weto apeluje „Solidarność”. Dlaczego?
Nieoczekiwanie o weto do prezydenta zaapelowała „Solidarność”. Szef handlowej „Solidarności” Alfred Bujar stwierdził, że ustawa „nierówno traktuje pracowników” i obecna ustawa jest „nie do przyjęcia”.
– Przyszedł św. Mikołaj do Polaków, ale nie do pracowników handlu. Pracownikom handlu zaoferowano rózgę, bo wszystkie zawody i wszyscy Polacy dostali dzień wolny świąteczny, a oni będą musieli go odpracować. Propozycja zgłoszona przez Senat to fikcja, to nie jest kompromis, to jest zgniły kompromis – ocenił.
Zapowiedział, że „Solidarność” nie zgadza się na wprowadzenie tych przepisów w życie.
– Będziemy wnioskować do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tej ustawy, jako niezgodnej z konstytucją, bo nierówno traktuje pracowników – podkreślił.
Zaznaczył, że „Solidarność” jest za pozostawieniem dwóch niedziel handlowych.
– Posłowie są oderwani od rzeczywistości, bo w wielu firmach Kodeks pracy nie obowiązuje. Przed świętami pracownicy handlu mają orkę niesamowitą, a nie będą z tego tytułu mieli żadnych korzyści ani dodatkowych premii. Nawet gdyby przedsiębiorcy respektowali to prawo i pracownicy by pracowali tylko w dwie niedziele, to oni będą zmordowani, bo na zmianie zamiast dziesięciu osób będą trzy, a klientów będzie masa – dodał.
Stwierdził, że w parlamencie „zwyciężyło lobby korporacji międzynarodowych”.
Konsultacje społeczne ws. wolnej Wigilii
W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia wolnej od pracy Wigilii. Decyzja prezydenta w sprawie ustawy ma być odzwierciedleniem głosu strony społecznej.
Co Polacy sądzą o 24 grudnia wolnym od pracy?
W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS pod koniec listopada, 55,6 proc. ankietowanych wyraziło gotowość zamiany dnia obecnie wolnego od pracy, jak na przykład 6 stycznia lub 1 maja na wolną wigilię. 34,7 proc. respondentów nie chce żadnych zmian, natomiast 9,8 proc badanych nie ma zdania w tym temacie.
Obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.00.
Źródło: i.pl, PAP