
W środę 25 października 2023 roku podczas posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego, doszło do głosowania w sprawie zmian w traktatach. Na początku europosłowie głosowali ws. szeregu poprawek do proponowanych zmian traktatowych. Przyjęto raport proponujący zmiany w dokumentach założycielskich UE. Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE). Wśród poprawek znajdują się m.in. eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE, i to w aż 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE.
Zdaniem polityka PiS, jest to bardzo zła wiadomość i niebezpieczeństwo. Fogiel w Polskim Radiu 24 powiedział, że pomysły, które zostały poddane pod głosowanie, były w głowach ludzi w tych frakcjach już wcześniej, a teraz nabrały wyrazu.
To jest niezwykle niebezpieczny fakt polityczny. Te zapędy, które już od jakiegoś czasu istniały, nabrały konkretnego wyrazu, spisanego w konkretne zmiany traktatowe i przechodzą kolejne ścieżki parlamentarnej legislacji – powiedział Fogiel.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Fogiel: Chodzi o pozbawienie możliwości prawa weta
Zdaniem polityka Prawa i Sprawiedliwości, to co zostało przegłosowane w środę, jest bardzo groźne. Chodzi o pozbawienie krajów członkowskich prawa weta w większości spraw. W przyszłości, chociażby takie kraje jak Polska, Portugalia albo Łotwa mogą nie być w stanie zawetować żadnego niekorzystnego prawa.
Równocześnie propozycja, żeby coraz więcej kwestii takich, jak polityka zagraniczna, obronność, energetyka, kwestie środowiskowe, czyli coraz większe szaleństwo typu Fit for 55, żeby to leżało w kompetencjach Unii – mówił dalej polityk PiS.
Jak zareagowała na to środowe głosowanie partia PiS oraz jej prezes Jarosław Kaczyński? Radosław Fogiel także odpowiedział na to pytanie.
W tej chwili realizujemy zapisy konstytucyjne, co się dzieje po wyborach, które dopiero to się odbyły. Co do samej partii, w zależności od tego, jak ta większość sejmowa się ukształtuje. Wiemy, jak wygląda arytmetyka, nikt rzeczywistości nie zaklina, ale po coś Konstytucja została, przez swoich twórców lewicowych w dużej mierze, napisana. Tę większość się próbuje budować. To są przecież wytyczne konstytucyjne – kontynuował Fogiel.
Źródło: