Jak mówił wygłaszający laudację prof. Tadeusz Niedźwiedzki, jest on „jednym z najwybitniejszych uczonych zajmujących się urazami narządu ruchu. Razem z grupą szwajcarskich naukowców tworzy podstawy współczesnej traumatologii”.
Prof. Niedźwiedzki wspomniał też o trwającej od 1997 r. współpracy prof. Schatzkera z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu UJ CM. - Dzięki jego zaangażowaniu asystenci naszej kliniki odbyli specjalistyczne przeszkolenie w Szwajcarii, co doprowadziło nas do poziomu wiodącego ośrodka krajowego w zakresie nowoczesnego leczenia złamań - mówił prof. Tadeusz Niedźwiedzki. - Również dzięki niemu w Krakowie zorganizowano pierwsze, specjalistyczne kursy leczenia urazów najnowocześniejszymi obecnie metodami, które poprowadzili światowej klasy specjaliści.
Prof. Joseph Schatzker, jako zapalony dydaktyk, jest autorem i współautorem 10 podręczników i 2 monografii. Najwyższą wartość ma cykl prac dotyczący klasyfikacji złamań i sposobów ich zaopatrywania. Wyznaczone algorytmy postępowań są obowiązujące do dzisiaj i są wyznaczonym standardem w Europie i świecie.
Profesor Joseph Schatzker urodził się w 1934 roku na kresach wschodnich Rzeczypospolitej - w Stryju koło Lwowa. W czasie II wojny światowej wraz z matką znalazł się w getcie warszawskim. Z rąk NKWD zginął jego ojciec, oficer Wojska Polskiego. Po ucieczce z getta trafił do Austrii, skąd z kolei w 1949 roku wyemigrował do Kanady. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Toronto. Pracę zawodową rozpoczął od intensywnych szkoleń na stażach specjalistycznych w renomowanych ośrodkach w Europie, w których zdobył doświadczenie w zakresie najnowszych metod zespoleń i unaczynienia kości.
Po powrocie do Kanady został najpierw docentem, a w 1984 r. profesorem chirurgii Uniwersytetu w Toronto. Równolegle powołano go na stanowisko ordynatora jednego z oddziałów w najważniejszym kanadyjskim ośrodku ortopedii i chirurgii urazowej - funkcję tę pełnił aż do 2001 roku. W latach 80. XX wieku został również dyrektorem laboratorium badawczego nad biomechaniką w ortopedii, a w 1993 roku dyrektorem do spraw badań nad endoprotezami stawów oraz dokumentacją i klasyfikacją złamań. W tym czasie pełnił ponadto funkcję egzaminatora Królewskiego Kolegium Chirurgów Kanady.
ZOBACZ KONIECZNIE:
[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska