Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody

– W 2020 roku obejmując stanowisko rektora UJ, nie przypuszczałem, że w dniu kolejnej inauguracji roku akademickiego po raz trzeci rozpocznę swoje wystąpienie od stwierdzenia: „Świat nas po raz kolejny zaskoczył” – powiedział na początku swojego przemówienia prof. Jacek Popiel.
Rektor UJ zwrócił uwagę, że uczelnia wciąż musi się borykać ze skutkami pandemii. Prof. Jacek Popiel mówił również o wojennej tragedii u naszego wschodniego sąsiada oraz o pomocy, na jaką uchodźcy mogą liczyć w Krakowie.
- W budynkach należących do Uniwersytetu przyjęto łącznie ponad 700 osób. Po 31 sierpnia w naszych akademikach nadal pozostanie jeszcze 335 uchodźców. Uczelnia zorganizowała dla studentów/doktorantów i pracowników oraz zakwaterowanych na terenie UJ uchodźców z Ukrainy (głównie matki z dziećmi) m.in. wsparcie prawne i psychologiczne, zbiórki rzeczowe i finansowe - mówił rektor.
Na najstarszej polskiej uczelni będzie w tym roku studiować 1 278 cudzoziemców. Są to osoby pochodzące z 83 krajów - najwięcej z Ukrainy (572), Białorusi (170), Norwegii (87), Chin (68) i Rosji (28), przy czym w przypadku Rosji nastąpił spadek liczby studentów na UJ, podczas gdy z pozostałych wymienionych krajów studentów przybywa.
Blisko 29 tys. kandydatów starało się w tej rekrutacji o przyjęcie na studia na UJ. Najpopularniejszymi kierunkami - z największą liczbą kandydatów - okazały się: psychologia na Wydziale Filozoficznym - 2475 kandydatów, prawo - 1837, psychologia na Wydziale Zarządzania - 1589, filologia angielska - 1167 i kierunek lekarski - 1082 chętnych.
Uczelnia prowadzi liczne inwestycje. Trwa m.in. budowa zespołu boisk w ramach Uczelnianego Centrum Sportowego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ - ma się zakończyć w 2023 roku. W ramach tej inwestycji powstanie pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej i rugby z trybuną na 330 miejsc, boisko wielofunkcyjne, boiska do siatkówki plażowej, cztery korty tenisowe, siłownia zewnętrzna, budynek zaplecza sportowo-socjalnego oraz infrastruktura towarzysząca. Planowany koszt to 28 mln zł.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek