Związek Polaków Niemczech wzorem dla współczesnej Polonii. W Berlinie otwarto wystawę poświęconą działaczom

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Związek Polaków w Niemczech może być wzorem dla współczesnej Polonii - uważa konsul RP w Berlinie Marcin Król
Związek Polaków w Niemczech może być wzorem dla współczesnej Polonii - uważa konsul RP w Berlinie Marcin Król Fot. PAP/Marcin Bielecki
– Wystawa służy przypomnieniu wspaniałej historii Związku Polaków w Niemczech, którą określiłbym jako wzór dla współczesnej Polonii – powiedział konsul RP w Berlinie Marcin Król podczas otwarcia wystawy „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”. Jest – jak podkreślił – „przypomnieniem o wybitnych osobach, patriotach, rzecznikach polskiej racji stanu w Niemczech”.

Związek Polaków Niemczech wzorem dla współczesnej Polonii

W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie odbył się wernisaż wystawy pt. „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”, zorganizowany przez ambasadę RP razem z Instytutem Polskim.

Obecny na wernisażu dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku i jednocześnie autor wystawy dr Paweł Warot przypomniał „Pięć prawd Polaków” spod znaku Rodła: 1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem! 4. Co dzień Polak narodowi służy 5. Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle! Warot zwrócił uwagę, że „kiedy prezentujemy tę wystawę w Polsce”, ci, którzy zapoznają się z historią Związku, dziś także uznają te prawdy „za wyznacznik polskości, za zadanie do wykonania dla współczesnych Polaków”.

Jak Niemcy walczyli z działaczami Związku

Rdzeniem wystawy jest pokazanie „w jaki sposób Niemcy walczyli z działaczami Związku i to często jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej (...), ale zwłaszcza po rozpoczęciu II wojny światowej” – wyjaśniał szef gdańskiego IPN. – Niemcy mieli już przygotowane listy proskrypcyjne działaczy. Byli oni wyłapywani, poddawani brutalnym przesłuchaniom, nierzadko też od razu mordowani. Tu akurat mamy pokazaną gilotynę – powiedział, wskazując jedną z prezentowanych plansz. – Tak, Niemcy mordowali działaczy Związku, wykorzystując gilotynę – dodał.

Wystawa, która prezentowana jest od czwartku w Instytucie Polskim w Berlinie została opracowana merytorycznie przez gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej na podstawie materiałów pochodzących m. in. ze zbiorów: Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego czy Instytutu Śląskiego. Ekspozycja służy upowszechnieniu wiedzy o Związku Polaków w Niemczech, obchodzącym 100-lecie działania i jego dokonaniach, zwłaszcza w latach 1922-1945, a także przedstawieniu sylwetek najważniejszych działaczy Związku z tamtego okresu.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl