- Niewątpliwie żyjemy w czasach przełomu. To, co się dzieje wokół nas - co dzieje się za naszą wschodnią granicą - na pewno będzie kształtowało ramy geopolityczne na najbliższy czas, na najbliższe dekady. Nasze wyzwania związane z pokojem, stabilnością i bezpieczeństwem to kwestie najwyższej wagi, ale politykom dzisiaj spędzają sen z powiek kwestie związane ze zmianami przemysłowymi, gospodarczymi i społecznymi - mówił w swoim wystąpieniu premier Morawiecki. - Te zmiany mogą być wyjaśnione przez transformację energetyczną, ale to uproszczenie. Ceny surowców przekładają się na wzrost cen i inflację. I po to konstruujemy nasze programy gospodarcze i społeczne - dodał.
Premier przyznał, że "dziś nasza zależność od środków unijnych jest mniejsza niż kilka lat temu" - Ale te środki - m. in. z funduszy spójności, strukturalnych, z umowy partnerstwa, KPO czy polityki rolnej - to środki, które będą wspierały rozwój gospodarczy Polski - zaznaczył.
Dwa płuca tego samego organizmu
- Moja filozofia władzy publicznej składa się z dwóch podstawowych filarów: władzy samorządowej i rządowej. To dwa płuca tego samego organizmu. Powinny w równym rytmie działać dla całego regionu - podkreślił premier.
Zaznaczył przy tym, że zatwierdzenie wielomiesięcznych negocjacji z UE to "przełom, który pomoże w zmianach, które nas czekają i wiążą się z przełomem geopolitycznym". - To 5 mld euro dla Śląska z funduszy i różnego rodzaju programów. To środki jakich nigdy nie było - tłumaczył.
- Patrzę na rozwój, tworzenie miejsc pracy, przyciąganie inwestorów, tworzenie nowej infrastruktury, rozwój cyfrowy. To one wyznaczają szerokie autostrady rozwoju gospodarczego - w szczególności dla województwa śląskiego - dodawał szef rządu.
Polityka klimatyczna
Zdaniem premiera, wyzwania polityki klimatycznej są ważne, ale "nie mogą odbywać się kosztem człowieka". - Jesteśmy w szczególnym momencie - państwa, które jeszcze pół roku temu podkreślały konieczność odejścia od węgla, przyjmują dziś plany powrotu do niego. Dziś to, co wydawało się niemożliwe jeszcze 6-12 miesięcy temu, staje się przedmiotem dyskusji opartej o zdrowy rozsądek, a nie o zacietrzewienie ideologiczne, które zasłaniało oczy niektórym urzędnikom w Brukseli - mówił.
- My staramy się cały czas problemy społeczne rozwiązywać inaczej. Wierzę, że ta sytuacja pozwoli nam również tymi wielkimi środkami na sprawiedliwą transformację przekształcić przemysł na Górnym Śląsku tak, by wciąż był perłą polskiej gospodarki. Staraliśmy się tak konstruować polityki społeczne, aby ta sprawiedliwa transformacja sprawiła, że Śląsk będzie jeszcze lepszym miejscem do życia i pracy. W tym celu powołamy wkrótce Fundusz Transformacji Śląska - zapowiedział Mateusz Morawiecki.
lena
