10 lat temu otwarto pierwszy escape room w Polsce. Branża zmagała się z wieloma wyzwaniami i ogromną tragedią. Jak obecnie sobie radzi?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
W tym roku mija 10 lat od otwarcia pierwszego escape roomu w Polsce, który mieścił się we Wrocławiu. Pierwsze lata polskiej sceny escape roomów to prawdziwy boom, o rynku mówiło się w kategorii fenomenu. Do escape roomów chodzili wszyscy. Nadszedł styczeń 2019 roku. W Koszalinie w jednym z lokali doszło do pożaru, w efekcie którego zginęło 5 nastoletnich dziewczynek. Branża przetrwała, żeby za chwilę zmierzyć się z pandemią koronawirusa i lockdownami. Jak obecnie wygląda sytuacja w branży? Co się zmieniło przez dekadę? Polacy odwiedzają pokoje zagadek? Zobacz nasz materiał wideo.

Spis treści

10 lat escape roomów w Polsce

Pierwsze lata polskiej sceny escape roomów to prawdziwy boom. W przeciągu 5 lat (od 2013 do 2018) powstało w Polsce ponad 1000 lokali. Tego typu miejsca pojawiały się w największych miastach w Polsce, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, ale i w dużo mniejszych miastach czy oddalonych lokalizacjach turystycznych (jak muzea czy kopalnie).

– Wszystko zaczęło się tak naprawdę w listopadzie w 2013 roku, kiedy to we Wrocławiu powstał pierwszy pokój – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Bartosz Idzikowski, Lock.me. – Z jednej strony można powiedzieć, że dziesięć lat to mało, jest to młoda branża, ale jednak przeszła już swoje cztery generacje i mamy coraz lepsze pokoje – dodaje.

Na przestrzeni tych kilku lat escape roomy przeszły też poważną ewolucję. Od prostych pokoi opartych na nieskomplikowanych mechanizmach i kłódkach, dzięki wykorzystaniu elektroniki i coraz większym budżetom zaczęły oferować profesjonalne scenografie, efekty specjalne, a nawet obecność aktorów.

– Aktualnie jest ich o połowę mniej, około 500, po drodze branża miała różnego rodzaju perturbacje, zresztą jak każda inna branża. Znajdujemy po pandemii, a escape roomy, z racji tego, że są lokalami użytkowymi, do których się chodzi offline, były przez ten okres zamknięte – tłumaczy.

Co ciekawe, z pandemii branża escape roomów wyszła bez większej serii zamknięć. Zdaniem Idzikowskiego, po okresie pandemii, ludzie cały czas „pragną żywej rozrywki”, nie pasywnej, jak wyjście do kina, tylko, jak tłumaczy, chodzi o aktywne spędzanie czasu. Jak podaje, w tej chwili, jeżeli chcielibyśmy pójść do najlepszych pokoi w Polsce, musielibyśmy je rezerwować nawet z trzytygodniowym wyprzedzeniem. – Odpowiedzialność pokoi zagadek cały czas jest bardzo duża, ale zmienił się profil klienta – mówi i przyznaje, że może być to spowodowane wzrostem cen w branży z powodu inflacji.

Od stycznia do września 2022 otworzyło się w Polsce 35 nowych pokoi zagadek, co dawało jeden nowy escape room tygodniowo.

Tragedia w Koszalinie. Co z bezpieczeństwem w escape roomach?

W styczniu 2019 roku, w Koszalinie w jednym z escape roomów, doszło do pożaru butli z gazem, w efekcie którego zginęło 5 nastoletnich dziewczynek. Po decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji, przez polską branżę escape roomów przetoczyła się wielomiesięczna seria kontroli Straży Pożarnej, nadzoru budowlanego, Policji, a nawet Sanepidu.

W efekcie, po tych kontrolach i miesiącach braku zainteresowania ze strony klientów, do wakacji 2019 polska branża escape roomów skurczyła się o połowę: z 1015 pokoi we wrześniu ich liczba wynosiła już tylko 565.

To był bardzo ciężki czas dla właścicieli pokoi zagadek. Jednak branży udało się utrzymać na powierzchni. Już jesienią 2019 roku nastąpiło odbicie w poziomie rezerwacji, pojawiły się też ciekawe zjawiska, jak np. rynek wtórny escape roomów – czyli kupowanie przez firmy pokoi od innych podmiotów, które zostały zamknięte z powodów formalnych, czy ekonomicznych, ale posiadały bardzo dobre, wysoko oceniane przez klientów pokoje, które pomyślnie przeszły wszystkie kontrole.

Idzikowski zapytany o warunki bezpieczeństwa w tego typu pomieszczeniach przyznaje, że obowiązują je takie same warunki prowadzenia działalności, jak w innych lokalach usługowych, co oznacza, że muszą spełniać te same normy bezpieczeństwa.

– W escape roomach mamy awaryjne oświetlenie, oddymiacze, w zależności od tego, w jakim budynku znajduje się „pokój”, pojawiają się różne wymogi związane z bezpieczeństwem – wymienia. – Pokoje zawsze są otwarte, zawsze znajduje się „panic button”, można z niego wyjść w każdym momencie. Z kolei sama droga ewakuacji, w razie czego, jest zawsze minimalizowana w taki sposób, aby była jak najkrótsza – podkreśla.

Kamień milowy w branży escape roomów

– Kamieniem milowym w tym czasie było połączenie faktu, że na świecie powstał trend turystyki escape roomowej, dzięki czemu ludzie zaczęli jeździć do krajów, tylko po to, żeby odwiedzać pokoje zagadek – tłumaczy. – Na przykład będąc w Paryżu, nawet nie jedziemy obejrzeć wieży Eiffla, tylko chodzimy po escape roomach – dodaje. – Dzięki czemu powstał ogólnoświatowy ranking escape roomów – wskazuje.

Idzikowski podkreśla, że polskie pokoje w tym rankingu zajmują wysokie pozycje. Według Top Escape Rooms Project (inaczej TERPECA) – najpopularniejszego globalnego zestawienia - najwyżej pozycjonowany pokój z Polski, „Opuszczony Hotel” z Wrocławia, w 2022 roku został wybrany 9. (a w tym roku już siódmym) najlepszym pokojem na świecie. W pierwszej setce pokoi znalazło się w sumie 7 escape roomów z Polski. Docenione zostały również polskie firmy – Exit19.pl (twórca „Opuszczonego Hotelu”) został ogłoszony szóstą najlepszą firmą escape room-ową na świecie, Wyjście Awaryjne z Bydgoszczy i Warszawy znalazło się na 14. miej-scu, a TickTack z Gliwic na 17.

– Polskie escape roomy potwierdzają ten wysoki poziom, do Polski przyjeżdżają obcokrajowcy, dzięki czemu branża rośnie w siłę i powstają nowe pokoje – dodaje.

Escape roomy w wersji online

Idzikowski przypomina, że w trakcie pandemii, z racji tego, że lokale musiały być zamknięte, stworzony został live cam escape room. – Mówiąc krótko, dzięki temu rozwiązaniu można było skorzystać z oferty escape roomu siedząc w domu. Fajne było to, że dzięki temu można było odwiedzać pokoje zagadek na świecie – dodaje. Przy okazji warto dodać, że Polacy rozwijają technologię, która pozwala przenosić fizyczne, działające w różnych zakątkach świata escape roomy do świata wirtualnego (VR).

Jednak wraz z przejściem pandemii, tego typu rozwiązanie cieszyło się dużo mniejszą popularnością. – Wynika to z tego, że zabawa „na żywo”, współpraca ze znajomymi jest dużo fajniejsza, niż siedzenie przed komputerem – wyjaśnia.

Coraz więcej „perełek” na mapie Polski

Idzikowski przyznaje, że escape roomy najczęściej powstają w dużych miastach, jednak coraz częściej zdarzają się ciekawe miejsca w mniejszych miejscowościach.

– Warto poszukać pokoi zagadek w mniejszych miejscowościach, ponieważ bardzo często ze względy na to, że są to mniej znane lokalizacje, bardzo często mogą się pochwalić ciekawymi budynkami, czy różnego rodzaju ciekawymi miejscami, w których można zbudować pokój – przyznaje. – Świetnym przykładem jest escape room w Pszczynie, który mieści się w starym kinie – dodaje.

Escape roomy coraz chętniej wykorzystywane przez firmy

W 2017 roku zorganizowane zostały pierwsze mistrzostwa Polski w escape roomach, a te stały się również narzędziem B2B. Firmy (w tym duże banki i korporacje) zaczęły wykorzystywać je do działań HR-owych: budowania zespołów czy rekrutacji. ING Bank Śląski został za taki projekt nagrodzony w konkursie Siła Przyciągania Pulsu Biznesu.

Idzikowski przyznaje, że cały czas utrzymuje się trend spotkań integracyjnych w firmach, a z drugiej strony bardzo często wykorzystywane są jako element HR-owy, podczas rekrutacji pracowników. – Jeżeli grupa wchodzi do pokoju zagadek, to bardzo szybko jesteśmy w stanie stwierdzić, kto jest liderem, kto analitykiem, a kto np. lepiej rozwiązuje zadania – tłumaczy.

Z kolei ze Skandynawii napływał trend escape roomów edukacyjnych. Szkoły, nauczyciele i uczniowie tworzyli własne pokoje na potrzeby konkretnych przedmiotów i chodzili do tych, których tematyka dotykała tematów historycznych, przyrodniczych albo po prostu uczyła współpracy czy krytycznego i analitycznego myślenia. Pokoje zagadek wykorzystywane były do promocji turystycznej regionów czy miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 lat temu otwarto pierwszy escape room w Polsce. Branża zmagała się z wieloma wyzwaniami i ogromną tragedią. Jak obecnie sobie radzi? - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl