10 sposobów na poprawę koncentracji w pracy. To możesz zrobić, jeśli pracujesz z domu

OPRAC.: AB
Męczą cię spotkania online? Tęsknisz za biurem i spotkaniami z kolegami z pracy?  Przekonaj się, co warto zrobić, aby łatwiej było ci skoncentrować się na pracy.
Męczą cię spotkania online? Tęsknisz za biurem i spotkaniami z kolegami z pracy? Przekonaj się, co warto zrobić, aby łatwiej było ci skoncentrować się na pracy. Apostolos Vamvouras/ Unsplash.com
Rozmowa z włączoną kamerką internetową jest bardziej męcząca niż spotkanie twarzą w twarz. Co w związku z tym możemy zrobić, aby zredukować zmęczenie pracą zdalną? Podpowiadamy, jak poprawić swoją koncentrację w pracy.

Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda praca zdalna i związana z nią komunikacja online bardziej nas męczą niż praca stacjonarna. Pracownicy nie mogę obserwować mimiki twarzy rozmówcy w naturalnym otoczeniu, przez co koncentrują uwagę na innych aspektach niż podczas rozmowy face to face. Konieczność bycia dostępnym online i korzystania z różnego rodzaju komunikatorów sprawia, że czujemy się przemęczeni. Zjawisko to coraz częściej jest określane mianem „Zoom fatigue”.

Eksperci z Uniwersytetu Stanforda wymieniają cztery główne przyczyny „zmęczenia Zoomem”, które w rzeczywistości odnoszą się do dowolnej aplikacji umożliwiającej wideo rozmowy. Znużenie powodują:

  • nadmierna ilość intensywnego kontaktu wzrokowego z bardzo bliska,
  • ciągłe oglądanie siebie podczas wideo czatów,
  • ograniczenie mobilności w trakcie wideokonferencji,
  • większe obciążenie poznawcze, w porównaniu z komunikatorami bez włączonej kamery.

Jeżeli pandemia będzie trwać dłużej, syndrom zmęczenia pracą zdalną nie przestanie nam towarzyszyć. Home office pozwala zaoszczędzić czas, który był potrzebny na dojazdy do biura, ale w dłuższej perspektywie może powodować stres i zwiększać poczucie przemęczenia. Na negatywne skutki pełnienia swoich obowiązków z domu skarżą się zwłaszcza osoby, które nie przeszły na pracę zdalną dobrowolnie.

Co można zrobić, aby siedzenie przed komputerem przynosiło lepsze efekty? Naukowcy z North Carolina State University, National University of Singapore i University of Illinois zalecają robienie sobie krótkich, kilkuminutowych przerw w pracy, gdy tylko zaobserwujemy u siebie symptomy zmęczenia. Jak tłumaczą na łamach „Journal of Applied Psychology”, „pracownicy są bardziej wydajni, gdy samodzielnie wybierają czas przerwy i zajęcie wykonywane w jej trakcie”.

Dlatego tak ważne jest to, aby osoba zatrudniona miała poczucie, że może pozwolić sobie na komfort odpoczynku. Przełożony nie powinien mieć do niej pretensji o bycie offline przez kilka minut. Jak przekonuje prof. psychologii. Sophia Cho z North Carolina State University, takie podejście pomaga pracownikom utrzymać koncentrację i odpowiednio rozłożyć energię, którą dysponują.

Eksperymenty przeprowadzone na 98 pracownikach z 222 osobach z Korei Południowej dowodzą, że pracownicy, którzy częściej robili sobie krótkie przerwy w pracy, bardziej efektywnie zarządzali czasem, lepiej wywiązywali się ze swoich obowiązków i byli w stanie zachować lepszą jakość pracy. Sprawdziliśmy również kilka innych trików na poprawę koncentracji w pracy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl