Dzień czekolady 2018. Każda: gorzka, mleczna, deserowa czy biała ma swoich zwolenników. I dobrze, byle nie jeść za dużo. Bo z jednej strony ma kakao, czyli dobrze. Z drugiej ma dużo kalorii, czyli źle.
Skąd się wzięła?
Nasiona kakaowca wykorzystywane były przez Majów do produkcji napoju Zoccalit, zarezerwowanego dla najbogatszych. Stosowano go także podczas odprawiania modłów i rozmaitych rytuałów. Aztekowie dodawali do nasion kukurydzę, chili, miód, wanilię, a także suszone płatki kwiatów.
Napój dodawał energii oraz uchodził za afrodyzjak. Do Europy czekolada została przywieziona w 1528 r. przez konkwistadora Hernána Cortésa.
Pierwsze pralinki pojawiły się w połowie XVII wieku na dworze króla Ludwika XIV. Dowiedziono, że czekolada pozytywnie wpływa na nasz organizm, ma działanie przeciwdepresyjne oraz wzmacniające.
Co wchodzi w skład czekolad? Jak podpowiada Wikipedia, najzdrowsza jest czekolada gorzka.
Czekolada gorzka:
Składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasem z niewielką domieszką wanilii. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej i powinna być przygotowywana w temperaturze 31,1–32,7 °C. Zawiera 2–5 razy więcej teobrominy niż mleczna.
Czekolada mleczna:
W jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50%. Temperatura wytwarzania wynosi 28,9–30,5 °C. Zwykle czekolada ta zawiera nie mniej niż 25% suchej masy kakaowej ogółem, 14% suchej masy mlecznej, 2,5% suchej odtłuszczonej masy kakaowej, 3,5% tłuszczu mlecznego oraz 25% tłuszczu ogółem. Średnio 100 g czekolady mlecznej dostarcza 10 mg cholesterolu, zaś gorzka 1 mg.
Czekolada deserowa:
W jej skład wchodzi miazga kakaowa, cukier, lecytyna oraz tłuszcz kakaowy lub inne dodatki[8]. Najczęściej zawiera powyżej 50% produktów z miazgi kakaowej.
Czekolada biała:
Bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego. Temperatura wytwarzania 27,9–30,5 °C. Niektórzy smakosze wyrażają pogląd, że ten wyrób nie jest czekoladą ze względu na wspomniany brak zawartości proszku kakaowego.
Są też czekolady z dodatkami: bakaliowe, orzechowe, czekolady z owocami, likierami i innymi dodatkami.
Czekolada „couverture” jest wyrobem otrzymanym z wyrobów kakaowych i cukrów, zawierającym nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej, w tym: nie mniej niż 31% tłuszczu kakaowego; nie mniej niż 2,5% beztłuszczowej suchej masy kakaowej.
W produktach czekoladopodobnych zawartość kakao nie przekracza 7% całkowitej masy.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: