Jedną z najsłynniejszych Krystyn w Polsce, jest z pewnością Krystyna Janda. Aktorka urodziła się 18 grudnia 1952 roku. Aktorką została jeszcze na studiach. W 1976 roku zagrała w słynnej produkcji Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”, a w 1981 roku w „Mefisto”. Film otrzymał Oscara. Aktorka pracowała przez wiele lat w teatrach w Warszawie. W Teatrze Ateneum przez 12 lat (1975-1987), a także osiemnaście lat w Teatrze Powszechnym (1987-2005). Jej przyjaciółką była Agnieszka Osiecka. W 2005 podjęła także – jako pierwsza w Polsce – wyzwanie stworzenia własnego, niepublicznego teatru w Warszawie, Teatru Polonia. Dalej gra w filmach. Ostatnim jej występem był film „Jak pokochałam gangstera”. W 2023 roku zagrała samą siebie w serialu „Mój agent”.
13 marca obchodzimy imieniny Krystyny i Bożeny. Dykiel i Loska mogą świętować
Bożena Dykiel to aktorka, którą wielu kojarzy z trzech ról. Pierwszą była słynna rola dentystki w komedii „Nic śmiesznego” i jej dialog z filmowym Adasiem Miauczyńskim, w którego wcielił się Cezary Pazura. Drugą rolą jest także występ u Marka Koterskiego w filmie „Dzień Świra”. W tym filmie Adaś Miauczyński, tym razem grany przez Marka Kondrata, ma scenę, gdy załatwia się w kucki pod oknem kobiety, której pies ciągle szczeka i załatwia się, gdzie popadnie. W biografii Andrzeja Grabowskiego „Jestem jak motyl”, aktor wspomina swoją rozmowę z Koterskim i Kondratem o tej właśnie scenie. Kondrat, będąc zmęczony, mówi do reżysera, aby usunął scenę pod balkonem. Koterski odpowiada, że nie może usunąć z filmu tej sceny, gdyż jest ona główną.
Trzecią rolą 75-letniej obecnie Bożeny Dykiel, jest rola w serialu „Na wspólnej”. Aktorka wciela się w Marię Ziębę i jest jedną z największych gwiazd tego serialu. Dykiel gra w serialu od 2003 roku, czyli od początku.
Drugą Bożeną z polskiej sceny aktorskiej, która 13 marca może świętować, jest Bożena Stachura. Aktorka zadebiutowała tuż po studiach, w jednym z odcinków słynnego sitcomu „Miodowe lata”. Zaledwie dwa lata później wcieliła się w rolę Solange, czyli córki George Sand w filmie „Chopin. Pragnienie miłości”. Aktorka gra obecnie w serialu „Barwy Szczęścia” Urszulę Karaś, matkę dziewczyny popularnego piłkarza.
Krystyna Loska jest niezaprzeczalnie jedną z najsłynniejszych polskich spikerek w historii telewizji i mamą Grażyny Torbickiej. Zaczęła pracować w TVP w 1972 roku. Stała się legendarną prowadzącą festiwale w Spocie i Opolu. Zasłynęła tym, że potrafiła pamiętać cały program na konkretny dzień, bez spojrzenia na podkładkę. Krystyna Loska była nazywana szczęściem dla losów reprezentacji Polski w piłce nożnej. Na emeryturę przeszła w 1994 roku. Jeszcze przez kilka lat prowadziła wydarzenia na estradzie. Była żoną Henryka Loski, współpracownika trenera Kazimierza Górskiego.
Źródło: Pudelek
