309. Zebranie Plenarne Episkopatu na Jasnej Górze: "Pomoc humanitarna nie jest w sprzeczności z obroną granic"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
309. zebranie plenarne biskupów na Jasnej GórzeZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
309. zebranie plenarne biskupów na Jasnej GórzeZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Episkopat
Październikowa wizyta ad limina apostolorum, trwający etap diecezjalny synodu biskupów, a także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej były głównymi tematami 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi dyskutowali również nad sprawami polskich rodzin i dokonali wyborów do niektórych gremiów Episkopatu. Obrady miały miejsce 18 i 19 listopada na Jasnej Górze. - Nie ma czegoś takiego, jak albo albo. Jest i obrona granic i pomoc humanitarna. Apelujemy, aby nie dopuścić do tego, żeby to, co się wydarzyło i wydarza na granicy, podzieliło nasze społeczeństwo, nasz naród – podkreślał biskup Krzysztof Zadarko, przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, delegatem ds. Imigracji.

Obrady biskupów miały miejsce 18 i 19 listopada na Jasnej Górze. Podczas spotkania z dziennikarzami podsumowali je: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który był gościem zebrania.

Jednym z głównych tematów obrad było podsumowanie zakończonej niedawno wizyty ad limina apostolorum, która odbyła się w Rzymie od 4 do 29 października.

- Byliśmy zaskoczeni, że papież bardzo dobrze orientuje się w sytuacji w Polsce – mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Przypomniał m.in. wskazówki, jakich biskupom udzielił Ojciec Święty Franciszek. Mówił im m.in. o roli wierzącej młodzieży oraz małżonków, którzy mogą wspierać rodziny w kryzysie. Podkreślił też, że w życiu biskupa ważne są cztery bliskości: bliskość Boga; wzajemna bliskość biskupów, którzy mają tworzyć wspólnotę; bliskość wobec księży, których biskup ma być ojcem oraz bliskość wobec wiernych, dla których ma być pasterzem i wskazywać drogę.

Polscy biskupi rozmawiali o Synodzie w Rzymie

Podczas 390. Zebrania Plenarnego KEP wiele miejsca poświęcono rozpoczętemu 9 i 10 października w Rzymie Synodowi Biskupów zwołanemu pod hasłem: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja. Bp Adrian Galbas, koordynator synodu w Kościele w Polsce, po zakończonych obradach podkreślił, jak ważne jest, by w synodalną dyskusję włączyć jak największą część Kościoła oraz by aktywnie uczestniczyły w nim osoby świeckie. Zachęcił, by czas synodu potraktować poważnie i wskazał przede wszystkim na rolę duchownych w parafiach i diecezjach. Podkreślił też, że biskupi chcą zachęcić do odważnego włączenia się w synod i wypowiedzenia tego, co uważają za ważne w życiu Kościoła, wszystkich wierzących, ale także osoby,

Biskup Zadarko: "Nie ma czegoś takiego, jak albo albo. Jest i obrona granic i pomoc humanitarna"

Podczas obrad biskupi analizowali też trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Bp Krzysztof Zadarko przypomniał komunikaty dotychczas wydane w tej sprawie przez Radę KEP ds. Turystyki, Migracji i Pielgrzymek oraz przez przewodniczącego Episkopatu.

- Dla Kościoła najważniejszym aspektem jest ocena moralna i odpowiedzenie na pytanie, jak katolicy, chrześcijanie powinni dzisiaj widzieć, rozumieć i zachować się wobec tej sytuacji –podkreślił biskup Zadarko.

Ustosunkował się też do pytania o to, czy bronić granicy czy pomagać migrantom.

- Nie ma czegoś takiego, jak albo albo. Jest i obrona granic i pomoc humanitarna. Apelujemy, aby nie dopuścić do tego, żeby to, co się wydarzyło i wydarza na granicy, podzieliło nasze społeczeństwo, nasz naród” – podkreślił biskup Zadarko.

W imieniu polskich biskupów bp Zadarko zaapelował do wszystkich o modlitwę o pokój na świecie, o to, żeby zniknęły przyczyny uchodźctwa, jakimi są wojny i konflikty.

- Pomoc humanitarna uchodźcom czy migrantom w podaniu im kubka wody czy jedzenia nie jest w sprzeczności z obowiązkiem obrony granic – wyjaśniał biskup Zadarko.

Podobnie napisali biskupi w komunikacie na zakończenie obrad.

- Nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji. Nie ma też wewnętrznego konfliktu między dobrze rozumianym patriotyzmem i koniecznością obrony naszych granic, a pomocą bliźniemu w potrzebie, w duchu dobrego Samarytanina. Stąd też biskupi apelują o dialog i pojednanie w życiu społecznym i politycznym, w mediach i w debacie publicznej, o odstąpienie od języka nienawiści i przejawów nietolerancji

– czytamy w komunikacie.

Bp Zadarko po obradach podkreślił wsparcie biskupów dla apelu Przewodniczącego Episkopatu, o pomoc migrantom, a także dla apelu Prymasa Polski o pozwolenie lekarzom wejścia z pomocą w strefę stanu wyjątkowego. Podziękował też zarówno ludności, która przy granicy udziela pomocy migrantom, jak i służbom broniącym granic Polski.

Nie przeocz

Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska podkreślił, że Caritas Polska pomaga od wielu lat migrantom w różnych krajach. Podał też przykłady działań – m.in. w parafiach i Caritas diecezjalnych – które są odpowiedzią na obecny kryzys migracyjny przy granicy. - Współpracujemy z parafiami przygranicznymi. Uruchomiliśmy m. in. namioty nadziei – mówił ks. Iżycki.

Biskupi dyskutowali również nad sprawami polskich rodzin. Zachęcili, by Niedziela Świętej Rodziny, która w tym roku przypada 26 grudnia, była dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz szczególnej modlitwy w intencji małżeństw i rodzin. Podjęto również kwestię przygotowań do X Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym, które odbędzie się w dniach 22-26 czerwca 2022 r. w Rzymie.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl